• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  TOKİ ölüler üzerinde yükseliyor
  TOKİ ölüler üzerinde yükseliyor
  15 Kasım 2017 09:09
  Font1 Font2 Font3 Font4
  Bu Haberi Yazdır

  Şırnak, Cizre, Nusaybin ve Yüksekova’da sokağa çıkma yasakları ve çatışmaların ardından binlerce evin yıkıldığı mahallelerde TOKİ konutlarının yapımı sürüyor. Konutların yükseldiği bölgelerde son bir yılda en az 26 cenaze çıkarıldı. Halen bu bölgelerde cenazelerin olduğu tahmin ediliyor.

   

  2015 ile 2016 yılları arasında ilan edilen sokağa çıkma yasakları sonrası binlerce evin yıkıldığı Şırnak merkez ve Cizre ilçesi, Mardin’in Nusaybin ve Hakkari’nin Yüksekova ilçelerinde, Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından yapılan konutların inşası sürüyor. Yasaktaki çatışmalar esnasında çok sayıda kişinin yaşamını yitirdiği kentlerde yapımı süren konutların kazı çalışmalarında cenazeler çıkmaya devam ediyor.

  Konutların yapıldığı alanlarda şimdiye kadar en az 26 cenaze çıkarıldı. Çıkarılan cenazelerin bazıları farklı illerdeki adli tıp kurumlarına gönderildi, bazıları ise çıkarıldığı kentte bulunan kimsesizler mezarlıklarına defnedildi.

  Cenazelere rağmen  inşaata devam

  Çatışmaların yoğun yaşandığı ve yıkımın büyük olduğu Şırnak, Cizre ve Nusaybin’de halen çıkarılmamış cenazelerin bulunduğu tahmin ediliyor. Konutların yapıldığı bölgelerde yer yer ağır kokuların gelmesi bu ihtimali güçlendiriyor. Yine Cizre’deki yasak döneminde ambulans beklerken öldürülen 9 kişinin cenazelerine halen ulaşılmış değil. Avukatların daha önce bölgedeki cenaze tespit işlemlerinin henüz bitirilmemesinden kaynaklı çalışmalarının durdurulması için yaptığı başvuruya ise halen cevap verilmedi.

  Yorumlar  İlgili Haberler