• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Toplumsal Doku

  Bir kez daha barış içinde bir arada yaşam fikrinden uzaklaşıyoruz. Medyanın savaş dili bir yandan, siyasetçilerin ayrıştırıcı üslubu diğer yandan, bu coğrafyanın iki kadim halkını, Türkler’i ve Kürtler’i bir arada bir gelecek inşaa etmenin mümkün olamayacağı bir toplumsal psikoloji ortamına taşıyor. Bunun için epeydir de çaba sarf ediyor medya ve siyasetçiler.

  Devlet ve hükümetler uzun vadeli düşünmek zorundadır. Sorunların çözümünde değil sadece, attığı her adımda bunun gelecekteki etkilerinin ne olacağını düşünmeli, günü kurtarmaya yönelik adımların onu gelecek yerine uçurumun kıyısına taşıyacağını unutmamalıdır.

  Pazar gecesi devletin resmi televizyon kanalında verilen bir haberle günlerdir Cizre’de beklenen katliamın gerçekleştiği yönünde net bir kanaat belirdi. Her ne kadar ertesi gün haber kaldırılıp, yetkililerden farklı açıklamalar yapılmış olsa da, abluka altındaki ilçede iki binada mahsur kalmış ve aralarında yaralıların olduğu insanların öldürüldüğü hemen hemen kesinleşti.

  Bu başlı başına vahim bir olay. Günlerdir toplumun geniş bir kesimi tedirgin biçimde Cizre’de olanları takip ediyordu. Toplum bu katliamın tanığı haline getirildi. Bütün bu insanların ölümüne üzülmenin yanı sıra toplum vicdanı ağır bir yara aldı.

  Maalesef bu olayın tanığı olanlara uzun bir süre halkların kardeşliğinden bahsetmek mümkün olmayacak.

  Fakat bir diğer mesele daha Türkiye’nin toplumsal dokusunu zorlayacaktır. O da haberin duyulmasının hemen ardından bazı sosyal medya sitelerinde ölümlerin bir sevinç dalgasına yol açmış olmasıdır. Üstelik bu dalga sosyal medyanın etkili hesaplarından geldi.

  Bu toplumda ölenin arkasından konuşmak adaba aykırıdır.

  Bu kadar yaygın bir ahlakî tavrın bile terk edilmiş olması bence bu ülkenin geleceğine ilişkin en önemli tehlikedir.

  Ölen insanların bir hayatı ve sevenleri, aileleri, dostları vardı.

  Bu ölümlere sevinenler, hem onları hem de koskoca bir halkı bu coğrafyada ortak bir hayat sürdürmeye dair umutsuzluğa yönelttiklerini bilmeliler.

  Gerçi onlar bunu düşünecek incelikten yoksun.

  Yine de bu ülkenin barış yanlısı insanları yan yana durmayı sürdürecektir.

  Bundan başka bir yola sapmak felaket olur.


  Yorumlar  Yazarın Son Yazıları