• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  TOPLUMSAL UZLAŞI KENDİ BARIŞINI YARATIR

   

  Tarihin derinliklerden gelen ve savaş illetinin açmazlarını toplumun bağrında saklı deneyimlerinden kazandığı ahlaki etik yöntemlerle çözen duygu ile uyumlu kolektif bir üst aklın varlığı, tüm kritik süreçlerde toplumu uçurumun kenarından çekip kurtarmıştır.

  Kör şiddetin cinnetinden nemalanan ve varlıklarını bu yönteme dayandırarak sürdüren rejimlerin medya yoluyla ürettikleri  yalanlara inanmamak, kitleler için barış yolunda önemli bir başlangıçtır.

  İktidarın nimetlerine tapan rejim beslemeleri, barışı çıkarları için tehlikeli görürler ve savaşın ağır faturasını toplumun sırtına yüklerler.

  Bugün Türkiye’nin ağır politik düzleminde kitleler adeta cehennemi yaşıyor. Öyle ısmarlama bir kargaşa ortamı oluşturulmuş ki, barışın adını ağzına alanlar en büyük suçlu muamelesi görüyorlar. Aslında herkesin barış ve demokrasiden nefret etmesi için bilinçli oluşturulan bir zifiri karanlık ortam var.

  Sorgulayan-çözüm üreten kesimlere yönelik oluşturulan bu linç havası, caydırıcı ve keyfi cezalandırma yöntemleri uzun süre varlığını sürdüremez. Lakin bu kaosun ömrünü uzatan şey, alternatif barış cephesinin plansız, programsız, çok parçalı ve ürkek olmasıdır.

  Mevcut tıkanıklıktan dersler çıkaran ve kendini topluma alternatif olarak sunan demokratik bir siyaset felsefesi, onurlu bir barışı olası kılar ve kırılan umutları tekrar yeşertir.

  Yeni süreç, halkların demokratik siyasi birliğini yaratacak olan ve rejimin antitezini toplumcu barış üzerinden bir senteze dönüştürerek kendini ortaya koyan bir toplumsal siyasi öncülüğe ihtiyaç duyuyor.

  Yeni bir toplumsal uzlaşı etrafında kitleleri toplamayı başarabilen  siyasi bir öncülük, büyük kazanacak ve topluma da çok büyük kazandıracaktır.

  Demokratik siyasi öncülüğün yapması gereken en acil şey, direkt halkları bir araya getirmesi etnik, dinsel, kültürel farklılıkları uzlaştırarak yeni bir tanışma-empati köprüsü inşa edilmesini sağlamaktır.

  Toplumun uzlaşmaya dayalı onurlu ve kalıcı bir barışa ulaşması için politik alanın gerilimlerden tamamıyla arındırılması ve demokratikleştirilmesi, en önemli pratik adımlardan biridir.

  Zorun tüm aygıtlarının meşruluğunu ortadan kaldırabilecek tek güç, halkların kendi çözümlerini yaratıp demokratik barış seçeneklerini ortaya çıkarabilme kararlılığıdır.

  “Yaşamda ideası büyük olanın çabası da büyük olmalıdır.” Zira umut çabaya güler.


  Yorumlar  Yazarın Son Yazıları