• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  TRT’ye çalıntı format cezası!
  TRT’ye çalıntı format cezası!
  13 Haziran 2017 12:37
  Font1 Font2 Font3 Font4
  Bu Haberi Yazdır

  TRT, izinsiz format kullandığı gerekçesiyle tazminata mahkum edildi. Kanal, müzisyen Onur Furat’a 10 bin TL manevi, 15 TL de telif tazminatı ödeyecek.

  2. Fikri ve Hukuki Sınai Haklar Mahkemesi, TRT’yi, 2013 yılında yayınladığı ‘Türk Dünyası Şarkı Yarışması’nın formatını izinsiz kullandığı gerekçesiyle mahkum etti. Mahkeme, programın formatının Furat Emir olarak tanınan Onur Furat adlı müzisyene ait olduğu gerekçesiyle TRT’nin, 10 bin TL manevi, 15 bin TL de telif tazminatı ödemesine karar verdi.

  Furat, TRT’nin projesini izinsiz olarak yayınladığı gerekçesiyle 2 Eylül 2014’te mahkemeye başvurdu. Tarafları dinleyen ve bilirkişi raporlarını inceleyen 2. Fikri ve Hukuki Sınai Haklar Mahkemesi, 23 Şubat 2017’de telif davası ile ilgili kararını verdi.

  ‘TRT’NİN EYLEMİ HUKUKA AYKIRI’

  TRT’nin eyleminin ‘hukuka aykırı’ olduğuna dikkat çekilen gerekçede, “Davalı tarafça yayımlanan programda davacıya ait ürünün adında değişiklik yapıldığı ve izin almadan umuma arz edildiği için davacının FSEK’ten kaynaklanan manevi haklarının ihlal edildiği sonucuna ulaşılmaktadır. Eserden doğan hakları ihlal olunan davacının FSEK uyarınca telif tazminatı ve manevi tazminat isteme ve hükmün ilanını isteme hakları bulunmaktadır” denildi.

   


  Yorumlar  İlgili Haberler