• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Trump dünyaya meydan okudu: Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdı
  Trump dünyaya meydan okudu: Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdı
  7 Aralık 2017 10:16
  Font1 Font2 Font3 Font4
  Bu Haberi Yazdır

  ABD Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray’da yaptığı açıklamada, ABD’nin Kudüs’le ilgili kararını ilan etti. Trump, ABD’nin Kudüs’ü, resmen İsrail’in başkenti olarak tanıdığını söyledi.

  ABD Başkanı Donald Trump, başta İslam dünyası olmak üzere gelen tüm tepkilere rağmen Kudüs’ü İsrail’in resmi başkenti olarak tanıdı ve Tel Aviv’deki ABD Büyükelçiliği’nin Kudüs’e taşınacağını açıkladı. Donald Trump Beyaz Saray’da yaptığı açıklamada bu adımı “gecikmiş bir karar” olarak nitelendirdi ve “Sorunlarımızı başarısız olmuş stratejileri yineleyerek aşamayız” dedi.

   

  Başkan Trump, İsrail hükümet kurumlarının, meclisin ve anayasa mahkemesinin Kudüs’te yer aldığına dikkat çekerek, açıklamasının “bariz” bir gerçekliğin tanınmasından başka birşey olmadığını belirtti. Trump, “İsrail’in kendi başkentine karar vermeye hakkı var” dedi.

   

  Kararının, kentin coğrafi ve siyasi sınırlarında bir değişiklik anlamına gelmediğini, bunun hala İsrail ve Filistinlilerin belirleyeceği bir husus olduğunu da belirten Trump, Kudüs’ün üç büyük din için kutsal mekan olmayı sürdürmesi gerektiğini de kaydetti.

  Trump, ABD’nin İsrail ve Filistinlilerce kabul görecek bir barış anlaşmasının önünü açmak için katkı sağlamaya bağlılığını sürdürdüğünü, böyle bir anlaşmaya ulaşılması için elinden gelen her şeyi yapmaya niyetli olduğunu da vurguladı.

  Başkan Trump, iki tarafça da onaylandığı takdirde Amerika’nın iki devletli çözümü destekleyeceğini de ilan ederek, ilk kez kişisel olarak “iki devletli çözüm” fikrini kabul etmiş oldu.

   

  Karara tepkiler

  Filistin Yönetimi lideri Mahmud Abbas ise Trump’ın açıklamalarına tepki göstererek Kudüs’ü ‘Filistinlilerin ebedi başkenti’ olarak tanımladı.

  Abbas, “ABD bu kabul edilemez kararıyla, bilinçli bir şekilde tüm barış görüşmelerinin altını oymaktadır” diye konuştu ve ABD’nin artık Orta Doğu barış sürecinde üstlendiği arabuluculuk rolünü terk ettiğini ifade etti.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yunanistan ziyareti öncesi bu sabah Ankara’da yaptığı konuşmada karar için “Böyle bir adamı atmak bölgeyi ateş çemberinin içine atmaktır.” dedi.” Erdoğan, “Sayın Trump, “ben güçlüyüm öyle ise haklıyım” diyorsa yanılıyor. Haklı olan güçlüdür bunu böyle bilmeli” şeklinde konuştu.

   

  Gazze’de gösteri

  Trump daha kararını resmen açıklamadan bölgede protesto gösterileri düzenlenmeye başladı. Gazze’de yüzlerce Filistinli Başkan Donald Trump’ın açıklaması beklenen kararına karşı gösteri düzenledi.

   

   

  Kaynak: Amerika’nın Sesi, BBC Türkçe


  Yorumlar  İlgili Haberler