• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  TÜBİTAK’ın elediği proje, dünya birincisi olduv
  TÜBİTAK’ın elediği proje, dünya birincisi olduv
  3 Temmuz 2016 22:12
  Font1 Font2 Font3 Font4
  Bu Haberi Yazdır

  TED Antalya Koleji öğrencileri İrfan Efe Boztepe ve Mehmet Can Dursun’un yengeç ve karides kabuklarından ürettiği ve iyileştirmeyi yüzde 30 hızlandırıp kanamayı durduran yara örtüsü projesi, State University of New York at Oswego’nun Uluslararası Lise Proje Yarışması’nda altın madalya kazandı.

  TED Antalya Koleji’nden iki ayrı proje, State University of New York at Oswego’nun 54 ülkeden 2 bin 450 projenin katıldığı Uluslararası Lise Proje Yarışması’nda altın ve bronz madalya kazanarak büyük başarı elde etti. Lise 11’inci sınıf öğrencisi İrfan Efe Boztepe ve 10’uncu sınıf öğrencisi Mehmet Can Dursun, kimya öğretmeni Gülay Demirce’nin danışmanlığında ‘Yengeç ve Karides Kabuklarından Biyobozulur, Biyouyumlu Yara Örtüsü’ geliştirdi. Doğadaki bütün kabuklu hayvanlarda bulunan kitin maddesini kullandıklarını belirten Gülay Demirce, dünyada atığı çok olması nedeniyle yengeç ve karidesi tercih ettiklerini söyledi. Geçen yaz restoranlardan atık yengeç ve karides kabuklarını topladıklarını ve projeye başladıklarını anlatan Demirce, şöyle konuştu:
  “Elde ettiğimiz bu yara örtüsü hem antibakteriyel biyobozulur, yani ciltte insan dokusunda çözülebilir, aynı zamanda iyileştirmeyi yüzde 30 hızlandırıp kanamayı durduran bir yara örtüsü. Bunu, açık yaralarda özellikle ve şeker hastalarının kapanmayan yaralarında, yatalak insanların uzun süre yatmadan kaynaklanan yaraları ve yanık yaralarında kullanabiliriz. Açık yaralar mikrop kapabiliyor ve iyileşmeleri daha da uzun sürebiliyor. İşte anti bakteriyel olması, hava geçirgenliği, hepsinin testini yaptık. Hava geçirgenliğinin testi kabul edilebilir değerdi ve siz yaranız iyileşirken tekrar yara örtüsünü kaldırıp yarayı tahriş etmiyorsunuz. Yengeç ve karides kabuklarında bulunan kitin maddesini kitosana çevirdik. Kitosan vücutta çözünüyor ve polilaktik asit nişastalar elde ettik. Bu da vücudumuzda çözüldüğü için, yarayı tekrar tahriş etmeden çözünürken yaranız iyileşmiş oluyor.”

  TÜBİTAK ELEDİ

  Bu projeyle bu yıl TÜBİTAK’ın liselerarası proje yarışmasının ilk aşaması bölge seçmelerine başvurduklarını da belirten Gülay Demirce, “Ama birinci aşamada bir yazı geldi ve bölgeye çağrılmadığımız, ‘elendiniz’ yazıyordu. Herhangi bir açıklama yok, niye elendiğimizi bilmiyoruz. Ama tabi ki üzüldük, sonuçta çok büyük emek harcadık. Belki gözden kaçmıştır, piyasada çok fazla yara örtüsü var. Bunlardan biri zannedilmiş olabilir. Halbuki biz farklı bir şey denemiştik. Biz ülkemizi gururla temsil ettik ve oradan altın madalyayla döndük. Amacımız zaten projenin duyurulmasıydı, TÜBİTAK yoluyla ya da başka bir yolla olur bu fark etmiyor. Bunu başardık ve şu an gelişme aşamasında. Almanya’dan bir firma irtibata geçmiş ve Türkiye temsilcisiyle de görüştük. En kısa zamanda Almanya’da sunum şeklinde devam edecek ve onu araştırıp geliştirmek istiyorlar, Ar-Ge çalışması yapmak istiyorlar” dedi.


  Yorumlar  İlgili Haberler