• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Türkiye – AB Zirvesi

  Türkiye – Avrupa Birliği zirvesi sonuçlandı ama bir karar metninde anlaşma sağlanamadı. Daha doğrusu bir başka tarihte taslak metin yeniden görüşülecek. Gelen haberlere göre anlaşma sağlananamamasının nedeni Türkiye’nin zirveye yeni taleplerle gelmiş olması. Daha çok para, üyelik görüşmelerinin başlaması ve vize muafiyetinin Haziran’da başlaması; ne için yapacak bunları AB, neyin karşılığında? Ülkeleri harap olmuş, vatanlarında can güvenliği kalmamış insanların hayatları üzerinden, gelecekleri üzerinden. Yani bir çeşit insan ticareti yapıyor Türkiye ve Avrupa Birliği üyesi ülkeler. Ortadoğulu mültecilerin yolları kesilecek, bir ülkeden diğerine iade edilecek, ölümlerine, sefaletlerine göz yumulacak, esaret koşullarında çalıştırılacak ve üstelik mülteciler üzerinden pazarlık yapan bu ülkelerin, o insanları vatanlarından kaçmaya yol açan şartları oluşmasında az ya da çok payı olmuş. Tarih, bu mülteci krizi sürecini ve yapılan pazarlıkları utanç sayfalarına ekleyecektir.

  Avrupa Birliği’nin Türkiye’nin mültecilerle arasında tampon ve jandarmalık görevi ifa etmesi karşılığında ülkede yaşanan insan hakları ve hukuk meselelerine de göz yumduğu görülüyor. Bu herhalde Avrupalılardan çok bizi utandıran bir şey olmalı. Ama şimdilik gazetelerin satır aralarına gizlenen bazı haberler bu durumun da uzun sürmeyeceğini gösteriyor. Çünkü Türkiye toplumun bazı kesimleri için öyle güvensiz bir ülke oldu ki, artık Ege’de durdurulan botlardan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı insanlar da iniyor. Çatışmalar şiddetlendikçe ve hukuksuzluk arttıkça Türkiyeliler de bir göçmen sorunu oluşturacak Avrupa için.

  ab-zirvesi-sona-erdi-siginmacilara-karsilik-3-milyar-euro-61697

  Aslında bütün bu sorunların ve Türkiye’nin Avrupa Birliği tarafından böyle bir konuma itilebilmesinin tek nedeni devletin ve hükümetin Kürt fobisi. Türkiye’nin Suriye’ye müdahaleleri ve bir çıkmaz sokağa sıkışması sırf hükümetin Rojava’da bir Kürt özerk yapılanmasını engellemek için tehlikeli bir politika izlemesi nedeniyle oldu. Ülke içinde ise yine aynı nedenle, Kürtler bir statü kazanmasın diye müzakere masası terk edilip savaş konseptine yönelindi. Bugün göz yumulan çatışmacı siyaset yarın Avrupa Birliği tarafından Türkiye’nin köşeye sıkıştırılması için kullanılabilir.

  Açık yaralara hassastır, müdahale etmek isteyen çok olur ve maalesef Türkiye Cumhuriyeti bir asırdır yaralarını tedavi etmek yerine daha da derinleştiriyor.


  Yorumlar  Yazarın Son Yazıları