• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Türkiye’den Sarraf atağı: Sarraf’ın eski savcısı hakkında soruşturma
  Türkiye’den Sarraf atağı: Sarraf’ın eski savcısı hakkında soruşturma
  18 Kasım 2017 17:09
  Font1 Font2 Font3 Font4
  Bu Haberi Yazdır

  İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Rıza Sarraf davasının eski savcısı Preet Bharara ve savcı Joon H. Kim hakkında soruşturma başlatıldığını duyurdu.

   

  İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Amerika Birleşik Devletleri’nin New York kentinde 27 Kasım’da başlayacak olan Rıza Sarraf Davası’nın Savcısı Joon H. Kim ve davanın eski savcısı Preet Bharara hakkında soruşturma başlattı.

   

  Başsavcılık New York Güney Bölgesi Savcısı Kim ve eski savcı Bharara hakkında başlattığı soruşturmanın gerekçesi olarak ABD’de tutuklu bulunan Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla’nın avukatı Cathy Fleming’in 30 Kasım 2017’de vermiş olduğu yeminli ifadede “Yargılama dosyasına sunulan belge ve delillerin çalıntı, sahte içerikli ve kaynağı belli olmayacak nitelikte olduğunu” tespit edilmesini gösterdi.

  Başsavcılık açıklamasında “15 sayfadan ibaret yeminli ifade ABD adli sisteminden, internet üzerinden temin edilerek ifadede bahsi geçen verilerin kim tarafından ne şekilde elde edildiği ve mahiyetinin ne olduğu konusunda soruşturma başlatılmıştır” dendi.

   

  Preet Bharara

   

  İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından tarafından başlatılan soruşturmaya ilişkin yazılı basın açıklaması yapıldı.

   

   

   

   

  bharara soruşturma

   

   

   

  Başsavcılıktan yapılan açıklamada şöyle denildi:

  “ABD’nin New York Güney Bölge Mahkemesi’nde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları hakkında devam eden yargılamada, Cumhuriyet Başsavcılığımızca daha önce soruşturmaya konu bir takım soruşturmalardaki bilgi, belge ve kayıtların delil olarak kullanıldığı iddiası üzerine yapılan inceleme ve araştırmalarda avukat Cathy Fleming’in New York Güney Bölge Mahkemesi’nde vermiş olduğu 30/10/2017 tarihli yeminli ifadeden de anlaşılacağı üzere, “Yargılama dosyasına sunulan belge ve delillerin çalıntı, sahte içerikli ve kaynağı belli olmayacak nitelikte olduğunu” beyan ettiği tespit edilmiş, söz konusu 15 sayfadan ibaret yeminli ifade ABD adli sisteminden internet üzerinden temin edilerek ifadede bahsi geçen verilen kim tarafından ne şekilde elde edildiği ve mahiyetinin ne olduğu konusunda soruşturma başlatılmıştır.

  Adalet Bakanlığı aracılığıyla herhangi bir belge, içerik ve ses kaydı verilmediği de gözetilerek; Cumhuriyet Başsavcılığımızca Adalet Bakanlığı’na yazılan 17/11/2017 tarihli Adli Yardım talebini içerir resmi yazı ile ifadede bahsi geçen ve ABD’deki yargılamada kullanıldığı anlaşılan belge, ses kaydı ve içeriklerinin ne şekilde ve ne zaman elde edildiği, kim ya da kimlerden temin edildiği, bu kişilerin nerede olduğu ve bu konusunda soruşturma başlatılmıştır.

  Bu kapsamda Uluslararası hukuka, iç hukukumuza açıkça aykırı olan bu eylemler nedeniyle Türk Ceza Kanunu’nun ilgili maddeleri uyarınca New York Güney Bölgesi eski savcısı Preet Bharaa, savcısı Joon H Kim ve diğer savcılık görevlileri hakkında soruşturma başlatılmıştır.”

   

   

  Preet Bharara, İran’a uygulanan yaptırımları yasa dışı yollarla delmek suçlamasıyla ABD’de tutuklanan iş adamı Rıza Sarraf aleyhindeki davayı açan savcıydı.

  Türkiye Bharara’yı FETÖ ile ilişki içerisinde olmakla suçlamıştı.

  Sarraf davasında en son olarak 17-25 Aralık tapelerinin mahkemede dinletilmesine karar verilmişti.

   

   

   


  Yorumlar  İlgili Haberler