• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Türkiye’nin utanç tablosu: Çocuk istismarında dünya üçüncüsü
  Türkiye’nin utanç tablosu: Çocuk istismarında dünya üçüncüsü
  31 Ekim 2017 17:34
  Font1 Font2 Font3 Font4
  Bu Haberi Yazdır

  Antalya’nın Serik ilçesinde kurulan Çocuk İstismarıyla Mücadele ve Çocuk Haklarını Koruma Derneği (ÇOCUKÇA),  çocuk istismarına dair araştırma sonuçlarını bir basın toplantısıyla açıkladı. düzenlendi. Çocukça Derneği Başkanı Buğra Kaan Oğuz, çocuğa yönelik cinsel istismar konusunda Türkiye’nin dünya üçüncüsü olduğunu söyledi.

  Çocukça Derneği Başkanı Buğra Kaan Oğuz, la ilgili oranları araştırdıklarını ve çarpıcı rakamlara ulaştıklarını belirtti. Oğuz, “Dünyada her 5 çocuktan 2’si fiziksel, duygusal ya da cinsel istismara uğruyor veya ihmal ediliyor. Ve ne yazık ki uzmanlar cinsel istismar vakalarının ancak yüzde 15’inin adli mercilere intikal ettiğini söylüyor. Gerisinin üzeri bir şekilde kapatılıyor ve çocuklar yaşadıkları travmalarla kalıyor.” dedi.

   

  HER 3 ÇOCUKTAN BİRİNE İSTİSMAR

  Çocuklara yönelik cinsel istismarın ilerleyen yaşlarda açığa çıkıp ciddi sorunlar yarattığını vurgulayan Oğuz, şunları söyledi: “Çoğu olayda çocuk hiçe sayılıp olayın bir şekilde üzeri kapatılmaya çalışıldığı için mağdur bir kez daha mağdur ediliyor. Çocuk istismarı konusunda ülkemiz ne yazık ki dünyada üçüncü sırada. Türkiye Psikiyatri Derneği yaptığı araştırmada, ülkemizde istismara uğramış çocuk oranını yüzde 33 olarak tespit etti. Bu rakam her 3 çocuktan 1’i demektir. Dünyada son 10 yılda cinsel istismara uğrayan çocuk sayısı ise 250 bin civarında. Antalyamız ise Türkiye’de 4’üncü sıradadır.”


  Yorumlar  İlgili Haberler