• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Tuzla zehir soluyor: Kokunun kaynağı kimyasal atık
  Tuzla zehir soluyor: Kokunun kaynağı kimyasal atık
  26 Aralık 2017 08:52
  Font1 Font2 Font3 Font4
  Bu Haberi Yazdır

  Tuzla’da genizleri yakan yoğun koku paniğe yol açtı. Yoğun olarak hissedilen kokudan etkilenen, kadın ve çocuklardan oluşan çok sayıda kişi hastaneye kaldırıldı. İBB Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, kokunun atıksu kolektör hattına kaçak deşarj edilen kimyasal atıktan kaynaklandığı bildirildi.

   

   

  Tuzla İstasyon, Yayla, Evliya Çelebi ve Postane Mahallelerinde pazartesi akşam saatlerinde yoğun olarak hissedilen kokudan etkilenen çok sayıda kişi hastaneye kaldırıldı.  Tuzla Piyade Okulu öğrencileri, Tuzladaki bir kız öğrenci yurdunda kalan öğrenciler, kadın ve çocuklardan oluşan çok sayıda kişi Tuzla Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Kokudan olumsuz etkilenen hastaları getiren ekiplerin özel kıyafetler giydikleri görüldü. Bazı araç sürücüleri, kokunun etkisinden kurtulmak için maske taktı.

   

  “Her hafta gelen koku bugün dehşet”

  Yoğun hissedilen kokudan etkilendiklerini söyleyen Tuzla sakinleri, “Saat 20.00’den sonra başladı. Normalde haftada bir gelen bir koku ama bugünkü dehşet bir koku. Böyle bir şey olamaz” dedi.

  Tuzla Belediyesi’nden yapılan ilk açıklamada “İlçemiz genelinde hissedilen koku ile ilgili bütün ekiplerimiz sanayi bölgelerine intikal etmişlerdir. Konu ile ilgili İBB, Emniyet ve İSKİ ekipleri ile koordineli araştırılmaktadır.” denildi.

  Bölgeye sevk edilen İtfaiye, AKOM, İGDAŞ, AFAD, İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğü ve polis ekipleri bölgede ve kokunun geldiği belirlenen atık su kolektör hattına çalışma yaptı. İtfaiye ekipleri de atıksu kanallarında ölçüm yaptı.

  Aynı dakikalarda İGDAŞ’tan yapılan açıklamada ise, “Tuzla İstasyon Mahallesi’nde hissedilen kimyasal kokunun doğalgaz ile ilgisi bulunmadığı tespit edilmiştir, kamuoyuna saygıyla duyurulur.” denildi.

  AFAD ekipleri cihazlarla ölçüm yaptı. Yapılan ölçümlerde ilk belirlemelere göre, kokuya neden olan gazın ölçüm yapılan cihaza tanımlı olmayan bir gaz olduğu ve bu nedenle gazın kaynağının anlaşılamadığı öğrenildi.

   

  İBB sonucu açıkladı

  Gece geç saatlerde İBB’nin twitter adresinden yapılan açıklamada “Atıksu kolektör hattına kaçak deşarj edilen kimyasal atıktan kaynaklandığı tespit edilmiştir” denildi. Açıklamada insan sağlığını olumsuz etkileyen bir durum olmadığı belirtilirken, “İSKİ, kolektör kapaklarından hava tahliyesi yolu ile kokuyu gidermeye çalışmaktadır” ifadesi kullanıldı.

   

  CHP’li Hamzaçebi: Koku zararlı mı değil mi, açıklanmalı

  CHP İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi gece saatlerinde Tuzla’ya giderek kokunun yayıldığı bölgede incelemelerde bulundu.  Hamzaçebi yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Koku zararlı mı değil mi, bunu devletin ilgili kurumları açıklamalı. 2017 yılındayız ama burada ilkel bir deşarj noktası var. Kimyasal, sanayi atıkları burada doğaya salınıyor.  Demek ki yetkililer, Tuzla Belediyesi, Büyükşehir Belediyesi, sağlık ekipleri görevini yapmıyor. Takip edeceğiz, bunun sorumlularını bulacağız” dedi.


  Yorumlar  İlgili Haberler