• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Ülke olmak

  Bir ülkeyi ülke yapan kader birliğidir. Toplumu toplum yapan da aynı gemide olmaktır. Maalesef bu çatışma süreci, özellikle de AKP’nin savaş politikası Türkiye’yi herkes için bir ülke olmaktan iyice çıkarıyor, kırık dökük de olsa bir arada yaşama iradesi göstermiş Türkiye halkları içinse bir toplum olma umudunu hepten yok ediyor.

   

  Bu çok üzücü bir durum, aynı zamanda da çok riskli.

   

  Bir ülke düşünün ki bir bölgesindeki ilçelerde, kentlerde sırayla sokağa çıkma yasağı konuluyor, buralar polis ve asker tarafından kuşatılıyor, yaşayanlar katliam tehlikesi ile karşı karşıya kalıyor ve devlet bırakın sivilleri kuşatma altındaki bölgeye milletvekillerinin, bakanların bile girmesine izin vermiyor. Böyle bir ülke olur mu?

   

  Bir toplum düşünün ki, ana akım medyanın çarpıtmaları ve manipülasyonlarının da etkisiyle Batı’daki fertleri Doğu’dakilerinin ne yaşadığından habersizken, Doğu’daki yurttaş can ve mal güvenliğini devlet karşısında koruyamaz hale getirilsin, bırakınız kolektif haklarını elde etmeyi ve korumayı, yaşama hakkı elinden alınmış olsun. Böyle toplum olur mu?

   

  Devletin ve hükümetin ne yaptığının farkında değilse de farkına varması gerekiyor.

   

  Medyanın da aynı şekilde.

   

  Yarın bir gün çok geç olabilir.

   

  Ama her şeyden önce olanlara sırtını dönmüş Batı halkı, özellikle de kışkırtmaların etkisiyle Kürt halkına yönelen ve saldırılar düzenleyen yurttaşlar ne yaptıklarını bir kez daha gözden geçirmelidir.

   

  Yarın bir gün toplumlar bir arada yaşam iradesini hepten kaybeder de, en kötü olasılık gerçekleşirse bu herkes için utanç demektir.

   

  İçsavaş yaşayan toplumlar uluslararası toplum nezdinde başı öne eğik yaşamak zorunda kalırlar.

   

  Tam da bu yüzden Kürdistan’da devletin ve hükümetin yaptıklarına Batı’daki bütün halklardan yurttaşlar karşı çıkmalı.

   

  İşte bu karşı çıkış devlet ve hükümet ne yaparsa yapsın  halkların bir arada yaşam iradesini ayakta tutacaktır.

   

  Bugün Türkiye’nin Batısı’ndaki yurttaşlar tarihsel bir sorumlulukla karşı karşıyadır.


  Yorumlar  Yazarın Son Yazıları