• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  ÜLKE’NİN RUH HALİNE DAİR

  Jeopolitik övünçten coğrafyanın lanetine doğru değişken bir yelpazede ülke amaçsız, umutsuz, kendinden bıkmış bir rotasızlıkta kaderci bir ruh hali ile bilinmeyen ve öngörülmeyen bir felakete sürükleniyor.

  Olağanlaşan gelgitler anlamsızlaşan demagog nutukları hamaset dışında topluma bir şey getirmiyor en zengin %1’lik muhafazakar sınıfın-nüfusun toplam ülke servetinden aldığı payı % 60’ a ulaştı ekonomik eşitsizlik tavan yapmış durumda halk hızla yoksullaşıyor.
  Bununla birlikte sosyal, siyasal, ekonomik, gelişmişlik, demokrasi, adalet ve yolsuzluk endeksleri hızla medeni dünyanın gerisine düşüyor ve ülke günden güne kan kayıp ediyor.
  İnsanlar yaşamından bıkmış yarına dair öngörüsünü yitirmiş olup bitene kayıtsız dağınık ve örgütsüz bir topluluk görünümünde güven, iç barış, renkli çeşitlilik uyum ve ahenk yok olmuş ülke adeta ritmini yitirmiş süreklileşen sessiz bir yas havası soluyor.
  Ekonomik hâkimiyeti dışa kaptıran seçkin elit demokrasiye – özgürlüklere sırt çevirerek ve kültürel tarihi ideolojik bir silah olarak kullanarak toplumu manipüle etmeye çalışsa da gidişat hiç parlak değil. Doğa, tarih, Kadın kan ağlıyor.
  Ülkede ruh yıkımı özenle yapıldı moral motivasyon değerleri çökertildi toplumu bir arada tutan değerler özünden boşaltıldı adeta toplum içi boşaltılmış bir kadavraya dönüştürüldü.
  Oysa her ne olursa olsun hiçbir nedene sığınmadan ve kimseden beklemeden demokrasi ve özgürlüğe inananlar güçlerini birleştirmelidirler “asıl olan yaşamdır ortak payda özgür insandır.” Şiarıyla kenetlenme yaşanırsa her şey çok daha güzel olacak.
  Demokrasi ve özgürlüğe vurgun olanlar kendi haklı ve meşru görüşlerini toplumsal alanda üretmek ve çoğaltmakla yükümlüdürler.
  İnsan zihninin kendi lehine yarattığı bencil gerekçelere sığınmadan adil ve kapsayıcı bir kavrayışın erdemli sahipleri olmak için tüm iradelerini ortak mücadele için seferber edebilmelidirler.
  Olup biteni seyir etmek kendi kişiliğimizin-irademizin ölüm merasimidir bunu bir an bile aklımızdan çıkarmadan bu felakete karşı ortak bir kamusal ruhu yaratarak harekete geçirmeliyiz.
  Bilinir çıkar egoist ve duygusuzdur toplumsallığı aşındırır insanın toplumla olan bağlarını yeniden sorgulayarak ve dönemsel görevlerine sahip çıkarak yeni bir zihniyet dönüşümüyle kendisini ve ülkesini yeniden yaratabilmelidir.
  “Zamanımızın laneti bu, deliler gösteriyor körlere yolu’” W. Shakespeare-Kral Lear


  Yorumlar  Yazarın Son Yazıları