• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Ümit Zileli Cumhuriyet festivalinde
  Ümit Zileli Cumhuriyet festivalinde
  18 Ekim 2017 12:29
  Font1 Font2 Font3 Font4
  Bu Haberi Yazdır

  Gazeteci-yazar Ümit Zileli, Maltepe Belediyesi tarafından düzenlenen ve 1 ay boyunca çeşitli etkinliklerle sürecek Cumhuriyet Festivali’nde, Maltepelilerle buluştu. Zileli, “Bence Türkiye’deki tek yapıştırıcı etken Cumhuriyetçilik. Bugün İslam ve Ortadoğu coğrafyasına bakın tek farklı ülkenin Türkiye olduğunu göreceksiniz” dedi.

  Gazeteci-yazar Ümit Zileli, Maltepe Belediyesi tarafindan düzenlenen “Cumhuriyet Benim” festivaline katıldı. Etkinlikler kapsamında Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde, senaristliğini Turgut Özakman’ın, yönetmenliğini Ziya Öztan’ın yaptığı ve başrollerini Rutkay Aziz, Savaş Dinçel, Hülya Aksular, Dolunay Soysert ve Macide Tanır’ın paylaştığı “Cumhuriyet” dizisinin üçüncü bölümü gösterildi.

   

  Plaket takdim edildi

  Gösterimin ardından gazeteci-yazar Ümit Zileli, Cumhuriyet temalı bir söyleşi gerçekleştirdi. Türkiye’deki tek birleştirici etkenin Cumhuriyet olduğunu ve Cumhuriyet’in felsefesinin de rasyonel düşünmek olduğunu söyleyerek konuşmasını sürdüren Zileli, “Bugün İslam ve Ortadoğu coğrafyasına bakın tek farklı ülkenin Türkiye olduğunu göreceksiniz. Cumhuriyet, içtihat kapısını açarak İslam’ın aydınlık yüzünü bizlere göstermiştir. Biz o 53 İslam ülkesinden farklıysak, bunu Mustafa Kemal’e ve onun eseri Cumhuriyet’e borçluyuz. Eğer Mustafa Kemal, padişah olmayı kabul etseydi, ne güzel İstanbul’u başkent yapardı ama bu 10 yıl sürerdi. Ne olurdu? Türkiye diye bir ülke olmazdı. Burası, gerçekten Türklerin son sığınağı. Bu sığınak da giderse tamamen yok oluruz. Ancak umutsuzluğa kapılmaya gerek yok; güzel ve güneşli günler bizler için yakındır” şeklinde konuştu. Söyleşi sonrası Zileli’yeplaket takdim edildi.


  Yorumlar  İlgili Haberler