• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  UMUT IŞIĞI GÖLGELERİ DAĞITACAK

  Gölge siluetleri ışığın şeffaflığı karşısında hiçlik kompleksinden bir türlü kurtulamazlar. Gölgelerin ruhsuz dünyasında, karanlık durmaksızın ışığa pusu kurar. Sahte zafer naralarıyla ortalığı ahlaksızca velveleye verir.

  Bu hengâme dolu buhran süreçlerinde yaşam katili ruhsuz ruhları gölgeler, kukla gibi yönetirler. Eğer korkuların öncülüğünde endişe ve suç ortaklığından kaynaklı suskunluk hayatı ele geçirmişse geriye kalan her şey, artık bilinçli insan için birer ıstıraptır. Özgürlük, zaman ve mekân gölgelerinin cismine dönüşen insancıklarla yol ayrımındadır.

  Oysa “Geceyi seyrede seyrede öğrendim ki/ Işık insanın içinde yanmıyorsa yüzüne vurmuyor” diyor Şükrü Erbaş.

  Yürekleriyle sorgulama yetisini yitirmeyenler umuda dair belleklerini her daim ve her koşulda diri tutmayı başarırlar ve şuna kesinkes kanidirler; karanlık gölgelerin hükmü kısa ömürlüdürler. Hakikat ise ölümsüzdür ve son sözü yaşama hakikatin özgürlük tutkusuyla sarılanlar söylerler.

  Özgürlük efendisizliktir. Tutku ve aşkın güvenle yelken açtığı, cesur yüreklerin aydınlattığı ışığa doğru yol alır. Her seferinde umut doğurur kaygısızca direnişe yürür tasasız, tavizsiz ve davetkâr…

  Özgürlük davetine icabet edenlere yaşam bilgesi o ölüye bile can veren hakikat gülüşüyle usulca, güvenle dokunuverir. Işığın hakikat diliyle fısıldar özgürlük arayışçılarına ”Bütün gücünüzü toparlayın, doğruları amansız yaşayın…”

  Gücünü hakikatin özgürlük umudundan alan hiçbir mücadele, sayısız badireler atlatıp emsalsiz bedeller ödese de asla yenilmez.  Çünkü “Umuda kurşun işlemez.” Cesareti bulaşıcı kılan da umudun bu özelliğidir.

  Enseyi karartanlar yüreklerini de karartırlar. Bu basiretsizlikle toplumu da kanatırlar. Oysa umut, korku putlarını takmaz bile… Özgürlük adına yeniyi yaratır, toplumsal değişim dönüşümlere olanak sunar.

  Düzence biçimlendirilmiş kurgusal insana karşı sosyalist bilince ulaşmış insan, varlığıyla farkını yaşam somutunda ortaya koymalıdır. Çare toplumsal özgürlüğe inanan ve bunun mücadelesini veren özgür insandadır. Kolektif özgürlüğü toplumsal güce dönüştüren umut yolcularının pusulası, kalıcı mutluluğu gösteriyor. Varış süresini bizlerin çabası belirleyecektir.

   

  ”Çoğaltılmış, artırılmış biçimlendirmenin ortasında yoksuldur insan ve varsıl olduğunu hayal ettiği yerde aslında yoktur.” Carl Gustav Jung

   


  Yorumlar  Yazarın Son Yazıları