• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  UMUT YAŞAMIN ÖZGÜRLÜK MELODİSİDİR

  Umutlar zifiri karanlık gecelere inat, görkemli direnişlerle aydınlık yarınları müjdeleyen mor düşlerimizin yaşam dayanaklarıdır!

  Kadim topraklarımızın derin acılarından süzülüp gelen deneyimlerinden biliriz, umdun iyileştirmediği hiçbir yara yoktur; buna aşk yarası da dâhildir!

  Karamsar zamanların cüretkâr ve umutları bıktıran ısrarına rağmen öyle kritik anlarda umut kıvılcımları, büyük sevdaları kor ateşlere dönüştürmesiyle sönmedi!

  Aşk demişken, çekilen bunca çilenin arayış merkezinde yine o yer alır. Bazen soluk olur bitimsiz denilen mesafeleri yutuverir bazen de ‘tam buraya kadarmış’ dedirten yerde yeniden yaşama tutunuveren bir tutkuya dönüşür ve mucizevi manevi çıkışların gerekçesi oluverir!

  Umut her zaman mevsimlerden bahardır. Doğayı yeşerten enerjinin özüdür. Arıların çiçeklere konup kovanlara taşıdığı diriliştir!

  Umut kadim aşkların zamanı öteleyen bir tutam asiliğinin, anda tomurcuklanan somut izdüşümleridir. Bazen umut yaşamın saf iyimserliğine duyulan bir kuş sesinin uyandırdığı anlamda bazen nazlı nazlı çiseleyen yağmurun ıslatırken uyandırdığı histe kendisini hatırlatır.

  Birde bakmışız özgürlük fısıltısına dönüşüverir insani temasın yarattığı somuta dayalı iletişim! Bu umuda dair fısıltılar, özlemleri kabartır durur. Böylece ruhi acıların dermanı ortak hissi yaratan bir edebiyat şaheseri ortaya çıkar; alıp götürür umut diyarlarına susturulmuş tutkuları!

  Özgürlük umudunu müziğin çok sesli notalarına ahenkle yazanlar, yaşamı karamsarlıkla solduranlara karşı her zaman duyguların gücünde tedbir olarak saklarlar umudu! Kim bilir belki de bir bakmışız yaşamlarını alışkanlıklar, inanışlar ve kanışlar üzerine inşa edenler, birden bire bu duyguların yarattığı iyimserlikle ortak yaşama sarılırlar.

  Yeni eşitsizlikler peşinde koşanların ihtiraslarını, umudun kolektif ruhuyla yaşama dört elle sarılan genç insanların umutları durduracak!

  Bilinç ve duyguların dayanışmasından doğan umut, geleceği değiştirme ve dönüştürme öz gücüne sanılandan çok daha fazla sahiptir.

  Haz, hız, hırs, eşitsizlik, acımasızlık ve öfke kıskacındaki yaşamı kurtaracak olan, başkalarının vicdanında kendimiz olabilme erdemini kazanmaktır ve hayatı eşitçe bütün canlılarla paylaşmaktır…

  Kendine ve topluma yabancılaşmadan değişimi umutlara yüklemek uçurur hür iradeyi. Umudun gücünü hafife alanlar büyük yanılırlar. Bizi bize hatırlatan geri dönüşlerin ana kaynağı, yeniyi yaratan bu uyandırıcı umutların varlığıdır.

  “Yani içeride on yıl, on beş yıl,/ daha da fazlası hatta/ geçirilmez değil,/ geçirilir,/ kararmasın yeter ki/ sol memenin altındaki cevahir…”                 

   Nazım Hikmet


  Yorumlar  Yazarın Son Yazıları