• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Valilik “genel ahlak”ı korudu: Tüm LGBTİ etkinlikleri süresiz yasaklandı!
  Valilik “genel ahlak”ı korudu: Tüm LGBTİ etkinlikleri süresiz yasaklandı!
  20 Kasım 2017 11:46
  Font1 Font2 Font3 Font4
  Bu Haberi Yazdır

  Ankara Valiliği Alman LGBTİ Film Festivali Günleri’nin ardından LGBTİ örgütlerinin sinema, tiyatro, panel, vb. tüm etkinliklerini süresiz yasakladı.

   

  Ankara Valiliği, 18 Kasım’dan itibaren süresiz olarak LGBTT ve LGBTİ gibi örgütlerin sinema, sinevizyon, tiyatro, panel, söyleşi, sergi gibi etkinliklerinin süresiz yasaklandığını bildirdi.

  Valilikten yapılan yazılı açıklamada, “Çeşitli sosyal medya ile yazılı ve görsel medya organlarından LGBTT ile LGBTİ adıyla çeşitli sivil toplum örgütleri tarafından, birtakım toplumsal hassasiyet ve duyarlılıkları içeren sinema, sinevizyon, tiyatro, panel, söyleşi, sergi gibi etkinliklerin gerçekleştirileceği” şeklinde bilgiler elde edildiği belirtildi.

   

  Genel ahlakın korunması tehlikede!

  Valiliğin açıklamasında skandal ifadeler yer aldı. “Genel ahlak” tehlikesine dikkat çeken Valilik yasak kararına gerekçe olarak şu ifadeleri kullandı:
  “Söz konusu paylaşımlarla halkın sosyal sınıf, ırk, din, mezhep veya bölge bakımından farklı özelliklere sahip bir kesimini diğer bir kesimi aleyhine kin ve düşmanlığa alenen tahrik edeceği, bu nedenle kamu güvenliği açısından açık ve yakın tehlikenin ortaya çıkabileceği; ayrıca kamu düzeni, suç işlenmesinin önlenmesi, genel sağlığın ve ahlakın veya başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunmasını tehlikeye düşürebileceği göz önünde bulundurulduğunda yapılmak istenen organizasyona katılacak olan grup ve şahıslara yönelik birtakım toplumsal duyarlılıklar nedeniyle de bazı kesimler tarafından tepki gösterilebileceği ve provokasyonlara neden olabileceği değerlendirilmektedir.”

   

  LGBTİ örgütlerinden yasak tepkisi: Hukuka aykırı, keyfi

  Ocak ayı içinde yapacakları festivalin hazırlıklarını sürdüren Ankara’daki LGBTİ dernekleri Pembe Hayat ve Kaos GL ortak açıklama yayınladı. Pembe Hayat ve Kaos GL, Valilik yasağının hukuka aykırı, ayrımcı ve keyfî olduğunu belirtti, kararla ilgili yasal süreç başlatacaklarını duyurdu.

   

  Açıklamanın tam metni şöyle:

  “Ankara Valiliği’nin “18 Kasım 2017 tarihinden itibaren süresiz olarak LGBTT_LGBTİ vb. örgütler tarafından ilimizin muhtelif yerlerinde birtakım toplumsal hassasiyet ve duyarlılıkları içeren sinema, sinevizyon, tiyatro, panel, söyleşi, sergi vb. etkinlikleri” yasakladığını valiliğin internet sitesinden öğrendik.

  Valiliğin bu hukuka aykırı, ayrımcı ve keyfî yasak kararının yasal takibini yapacağız. Böylesi toptan ve hakkın özüne dokunan yasaklama kararının hiçbir meşru ve yasal gerekçesi olamaz.

  Torba bir yasak ile kapsamı son derece geniş, LGBTİ varoluşunun kendisini kriminalize eden, geniş yorumlamaya ve hak ihlallerine açık, muğlak bir durumla karşı karşıyayız. LGBTİ sivil toplum örgütleri eşit yurttaşlık için ayrımcılığa ve nefrete karşı senelerdir mücadele eden saygın kuruluşlardır. Bu kuruluşların faaliyet alanlarını daraltmanın dahi ötesine geçen, çalışamaz hale getiren yasaklar demokratik bir toplumda asla ve asla kabul edilemez.

   

  Valiliğin verdiği kararın en kısa sürede geri alınmasını beklediklerini ifade eden Kaos GL ve Pembe Hayat dernekleri, “Cinsel yönelim ve cinsiyet kimliğine dayalı ayrımcılık ve nefretin bu kadar yoğun olduğu ülkemizde ulusal ve yerel idarelere düşen bu ayrımcılık ve nefrete karşı mücadele etmektir” vurgusunu yaptı.


  Yorumlar  İlgili Haberler