• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Van’da depremin 6. yılı: Onlarca aile konteynerde yaşıyor
  Van’da depremin 6. yılı: Onlarca aile konteynerde yaşıyor
  9 Kasım 2017 11:10
  Font1 Font2 Font3 Font4
  Bu Haberi Yazdır

  Van’da 2011 yılında meydana gelen ve 644 kişinin yaşamını yitirdiği iki büyük depremin üzerinden 6 yıl geçti. Depremzedelerin hayatlarında değişen hiçbir şey yok.

   

  Van’da 2011 yılında önce 23 Ekim’de daha sonra 9 Kasım’da meydana gelen iki depremde 644 kişi yaşamını yitirdiği iki büyük depremin üzerinden 6 yıl geçmesine rağmen yaralar henüz sarılmadı. 100’den fazla aile konteynırlarda yaşarken, 5 yıl süreyle vergi borçları ertelenen esnaf, 2018 gelmeden kara kara düşünüyor.

   

  Konteynerde yaşam mücadelesi

  Depremin üzerinden 6 yıl geçmesine rağmen halen 100’e yakın aile konteyner ve prefabrik evlerde yaşam mücadelesi veriyor. Yardım alamadıklarını söyleyen Vanlı depremzedeler, yaralarının hala sarılmadığına dikkat çekiyor.

   

  “İhtiyaçlar karşılanmadı”

  Van Depremzedelerle Dayanışma Derneği (VAN DEP-DER) Başkanı Avukat Müjde Tozbey “İktidar, kendi yandaşları dışında, hiç kimsenin ihtiyaçlarını karşılamadığı gibi, hiçbir konuda da destek olmadı. Hatta depremden hemen sonra şehre akan yardımların belediyeler tarafından halka dağıtılması, yine Van Valiliği ve emniyet tarafından engellenmişti. Van Valiliği şehre gelen yardımları kendi deposunda toplayarak dağıtacağını söylemiş, bir süre sonra da depo da çıkan yangın ile tüm yardım paketlerinin yandığı söylenmişti.” dedi.

   

   

  Hasarlı binalar hâlâ yıkılmayı bekliyor

  İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Van Şube Başkanı Kamuran Turgut, depremin üzerinden 6 yıl geçmiş olmasına rağmen ağır hasarlı binaların yüzde 10’unun hâlâ yıktırılmadığına dikkat çekerek,”Yine orta hasarlı binaların yarısı güçlendirilmemiş ve içerisinde halen insanlar oturuyor. Bu orta hasarlı konutların çoğu da mahkemeliktir. Orta hasarlı konutlarda insanlar az hasarlı olduğunu düşündüğü için oturuyor ama bu büyük risktir” diye konuştu.

   


  Yorumlar  İlgili Haberler