• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Vekiller niye tutuklandı?

   

  HDP Eş Başkanları ve milletvekillerinin tutuklanıp hapishaneye konmasının Türkiye toplumunu ve rejimini nasıl etkileyeceği sorusu, HDP’nin de bundan sonra hangi adımları atacağı sorusuyla birlikte, bu sürecin en önemli belirleyici etkeni olacak görünüyor.
  Türkiye’nin en el yakıcı sorununda bütün şiddet yöntemlerinin 30 seneden fazla bir süre kullanıldığı ve sonuçsuz kaldığı konusunda farklı kesimlerin ve tarafların mutabık kalmasıyla 2013’te resmen başlatılan demokratik çözüm ve müzakere sürecinin bitirilmesinin ardından yeniden başlayan çatışmaların, bu yeni aşamada devlet henüz elindeki şiddet olanaklarını tüketmediği yanılgısıyla 80’lerin, 90’ların konseptini buzdolabından çıkarırken acaba başarılı olacağını mı düşünüyor? Hiç sanmam. Devletin de hükümetin de tek amacı zaman kazanmak.
  Hükümet, toplumun 2000’li yıllarda hem ideolojik hem de sosyolojik olarak nasıl hareketlendiğinin farkında. Bu hareketlenme zamanında kendisine de yaradı. Ancak ne zaman ki bu hareketlenme, kitlelerin eşit yurttaşlık talebiyle mobilizasyonu, kendisine zarar vermeye, kendisinin de sağ muhafazakâr bir iktidar olarak dayandığı paradigmayı sarsmaya başladı, AKP hükümeti bu hareketlenmeyi durdurma, sosyolojiyi statikleştirme telaşına düştü.

  7 Haziran 2015 seçimleri Türkiye toplumundaki ideolojik ve sosyolojik hareketlenmenin belki de ilk kazanımıydı. Selahattin Demirtaş bu hareketlenme dalgasının üzerinde kendi kişisel hasletleriyle beraber toplumun umudu haline geliyor, paradigma parçalanıyordu. HDP, Türkiye’nin yeni vizyonuydu.

  Hükümetin HDP’ye yönelik operasyonu; Kürt meselesinin şiddet ve baskı ile çözülebileceği yanılgısı içinde olmasa da, bunun kendisine zaman kazandıracağı düşüncesiyle hareket ederek yol açtığı, etkileri ağır olacak yeni bir durum.

  Bu durum Kürt toplumunu, demokrasi ve barış talebi kendileri için öncelikli olan diğer halkları ve topyekün demokrasi cephesini, özellikle de gençleri, demokratik mücadelenin olabilirliğini ve bir siyasi mücadele biçimi olarak seçimleri yeniden düşünmeye zorlarken, barış umutlarını da zayıflatacaktır.

  Bu operasyonun, uzun vadede Türkiye’nin Batı ülkeleriyle ilişkisini nasıl bozacağı ve uluslararası topluluk nezdinde ne duruma düşürdüğü ise daha operasyondan birkaç saat sonra anlaşıldı. Hükümet de zaten tepkilerden telaşa kapılmış durumda ve yine HDP’yi suçluyor.
  Ben HDP’nin sine-i millet politikasıyla kitleler nezdinde daha da önem kazanacağı, Selahattin Demirtaş’ın ise diğer arkadaşlarıyla birlikte cezaevinden daha da güçlenerek çıkacağı kanaatindeyim.

  Toplum demokrasi ve barış konusunda ısrar ettiği ölçüde, hükümetin HDP operasyonu kendisi açısından sonuçsuz kalacak, hükümetin istemlerinin aksine toplumsal hareketliliği durdurmak yerine artıracaktır.


  Yorumlar  Yazarın Son Yazıları