• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Vicdan ve cezaevleri

  Bir toplumun vicdani düzeyini ölçmenin en kolay yolu o toplumun cezaevleri konusundaki duyarlılığının ve ilgisinin ne raddede olduğunu saptamaktır. Eğer bir toplum devletin suçlu addettiği, ilan ettiği fertlerini gözden çıkarıyor, unutuyorsa bir süre sonra başka insani niteliklerini de yitirir. İnsan ne devlettir ne de ceza ve infaz sisteminin bir dişlisi. İçeridekilerin akrabası, dostu, komşusudur.
  Hele bizimki gibi cezaevlerinin siyasi tutsaklarla dolu olduğu, ‘fikir suçu’ kavramının hâlâ tedavülde olduğu bir ülkede cezaevlerindekilerin sorunlarını öncelikli gündemine almamak insanın kendisine de kötülük yapması anlamına gelir. Çünkü cezaevlerinde siyasi görüşlerinden ve fikirlerinden dolayı yatan insanlar varken, dışarıdaki insanlar da özgür olamaz, demokrasinin nimetlerinden yararlanamaz. O cezaevleri sadece içeridekileri değil dışarıdakileri de cezalandırmak için inşa edilmiştir çünkü. Dışarıdakileri de korkunun esiri yapmak için.
  Demokrasi mücadelesinin sıcak ve sert olduğu ülkelerde cezaevindeki insanların biraz da bizim için cezaevinde oldukları unutulmamalıdır.
  Cezaevindeki insanlar içinse unutulmak iki kat üzücüdür.
  Ana akım medya nicedir gazeteciliğin bütün etik kuralları gibi vicdanını da rafa kaldırdı. Devletten önce medya cezaevlerindeki insanları kriminalize ediyor. Kendi meslektaşlarını ihbar eden, o kadarını yapmayanının da cezaevlerindeki gazetecileri haber yapmaktan imtina ettiği bir medyadan bahsediyoruz. Böyle bir medyanın siyasi tutsakların durumundan bahsetmesi şaşırtıcı olurdu zaten.
  Bir süredir Türkiye cezaevlerinde açlık grevleri yapılıyor, 17 cezaevinde 148 mahpus tarafından ve kimi açlık grevcileri için hayati risk doğmuş durumda.
  Şu anda hangi cezaevlerinde kaç tutsak kaç gündür açlık grevinde, bianet org haber sitesi bir liste yayımladı. Bu listeyi burada alıntılamak istiyorum. 10 Nisan 2017 itibariyle cezaevlerindeki açlık grevlerinde durum şöyle:
  Şakran Hapishanesi’nde beş kadın mahpus açlık grevinin 45., yine Şakran Cezaevi T4’te 7 mahpus açlık grevlerinin 17., 8 mahpus 38., T2 ve T3’ten toplam 13 mahpus 52., Şakran T2’de 12 kişilik ikinci grup ise açlık grevlerinin 2. gününde.
  Sincan Kadın Hapishanesi’nde 7 kadın mahpus, açlık grevlerinin 44., 9 kadın mahpus 5. gününde.
  Tekirdağ Hapishanesi’nde 10 mahpus, açlık grevlerinin 26. gününde.
  Tarsus Kadın Hapishanesi’nde 5 kadın mahpus, açlık grevlerinin 24. gününde.
  Bolu F Tipi Cezaevi’nde 10 mahpus, açlık grevlerinin 12. gününde.
  Antalya L Tipi Cezaevi’nde 5 mahpus açlık grevlerinin 9. gününde.
  Hatay T Tipi Cezaevi’nde 11 mahpus açlık grevlerinin 7. gününde.
  Düzce T Tipi Cezaevi’nde 4 mahpus açlık grevlerinin 4. gününde.
  Menemen T Tipi Cezaevi’nde 4 mahpus açlık grevlerinin 3. gününde.
  Gebze M Tipi Cezaevi’nde 7 mahpus açlık grevlerinin 3. gününde.
  Silivri 5 No’lu Cezaevi’nde 10 mahpus açlık grevlerinin 3. gününde.
  Ceyhan M Tipi Cezaevi’nde 3 mahpus açlık grevlerinin 2. gününde.
  Kırıklar F2 Cezaevi’nde 12 mahpus açlık grevlerinin 2. gününde.
  Bu insanlar son derece insani taleplerde bulunuyorlar. Onların unutmayıp, taleplerini gündeme getirerek vicdanlı bir toplum olduğumuzu kanıtlamalıyız. En önce de kendimize.


  Yorumlar  Yazarın Son Yazıları