• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Viyana… Basından seçmeler…

   

  21 Ağustos Pazar günü Avusturya basınına baktım. Kurier, Kronen Zeitung ve Österreich gazeteleri Avusturya’da yaşayan Türkleri ve Kürdleri yazmış. İlgimi çekti. Bu haftalık köşe yazımı Viyana haberleri olarak aktarıyorum.

  Avusturya da yaşayan Türkler, Türk bayrakları ile caddelerde geziyorlar, diğer yandan Kürd gençleri ORF’yi işgal etmeyi çalıştılar. Bu iki grubun dışında birde Camiciler var. Camilerde daha çok siyaset konuşuluyor din konuşulmuyor.

  Gelecek seçimlerde Erdoğancı Türkler kendi partilerini desteklemek istiyorlar. UETD (Avrupalı Türk Demokratları Partisi) AKP’ye yakın bir partidir. Avusturyalılar bu gelişmelerden endişeli bir bekleyişte, bu gelişmelerden korkuyorlar.

  Türkiye’deki iç politika Avusturya için tehlikeli olabilir mi diye endişeliler. Viyana’da yaşayan Sosyolog Kenan Güngör Avusturya’da yaşayan Türkiyeliler için diyor ki, Ankara kritik sesleri ve hükümet karşıtlarını burada da baskı altına alıp seslerini kestirmek istiyor.”

  Ankara hükümeti, Avusturya’daki Erdoğancı dernekleri finanse ediyor. AKP yanlısı dernekler Türk gençlerini sokağa çıkartıyor. Türk gençleri sokakta terör estiriyor. Avusturyalılar bundan endişe duyuyor.

  Türkiye’deki sorunlar buradaki sorunları şimdilik etkilemez gibi görünüyor ama ileride uyum politikasını etkiler kaygısını taşıyan Yeşiller Partisi’nden parlamento milletvekili Berivan Aslan’ın özellikle Kruier gazetesinin değerlendirmesi çok ilgimi çekti. Diyor ki; “Erdoğan, batıdan uzaklaşırsa, batıda yaşayan Avrupalı Türkler de batıdan uzaklaşır. Batı da yaşamalarına rağmen bu batı için sorun olabilir. Türkler paralel bir dünyaya sokulurlar kaygısını taşıyor.”

  Dinci bir parti Avusturya’da seçimlere katılabilir diyor seçim komisyonundan görevli Robert Stein. Ama yasaklı olan hassasiyetler var. Kanun var. Yasaklı olan konulara ve noktalara girmezse böyle bir parti kurulabilir. Hakları var. Avusturya’da Neo Nazi, Neo Nasyonal gibi partiler yasak. Bu partilerin dışında her türlü parti kurulur ve seçimlere girebilir.

  (Viyana’da tahminen 60 bin civarında Türk kökenli seçmen var. Hepsinin oylarını almaları lazım ki, meclise girebilsinler.)

  Türk Irkçısı olan bir parti Avusturya için ne kadar olumludur; bunu da tartışıyorlar. Viyana’da Turgay Taşkıran “Gemeinsam Für Wien“ olarak belediye seçimlerine girdi ve üç bölgede belediye meclisine girdi. 2018 de Avusturya’da parlamento seçimleri olacak, bu seçime de girmek istiyor. Parasal desteğin Türkiye’den alacağına inanılıyor. Böyle bir parti seçimi kazanabilir mi, politolog Thomas Schmidinger diyor ki, “Eskiden Türkçü ve dinci parti ile girmek istediler ama giremediler. Neden bir İslam partisi parlamentoya giremez. Çünkü Türklerin büyük çoğunluğu vatandaş değil. Oy kullanma hakları yok. Türkler genel olarak seçimlere ilgisizler. Avusturya’da yaşayan Türkler arasında solcular, dinciler aleviler var. Onun için yeterince oy toplayamaz seçimlere giremez. % 4 bariyerini aşması gerekiyor.”

  20 Ağustos Cumartesi saat 17.00 de Kürtlerin yaptığı yürüyüşü 300 polis korudu. Kürtler sloganlarla Kürt müziği eşliğinde yürüdüler. 600 kişi parlamentoya kadar yürüdü. Yürüyüşe katılanların güvenliğini polisler aldı. Yürüyüşün barış içinde geçmesinde polisin etkisi büyüktü. Yürüyüşçüler Erdoğan’ı Hitler olarak gösteren pankart taşıdı. Erdoğan dünya için bir tehlike sloganı attılar. Olaysız geçen yürüyüş de polislerin başarısı vardı.

  Yürüyüşü organize eden Avusturya Kürd dernekleri Federasyonu (Feykom)...Tercüme, Kruier, Kronen Zeitung ve Österreich…


  Yorumlar  Yazarın Son Yazıları