• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Viyana‘da Noel pazarları (Weihnachtsmarkt)- 1

  Bu hafta okurlarım için Viyana’da renkli ve coşkulu bir şekilde hazırlanan Noel pazarlarından bahsedeceğim.

  Noel öncesi, caddeler, sokaklar, alışveriş merkezleri rengârenk ışıklarla süslenir, stantlar açılır. Noel ağaçları büyük bir itina ile süslenir. İnsanlar birbirlerine hediyeler alırlar. Çocuklar Noel Baba’nın getireceği söylenen hediyeleri heyecanla beklerler. İnsanlar Noel gecesinde süslenen Noel ağaçlarının altına koydukları hediyeleri birbirlerine verirler. Sofralar hazırlanarak akraba ve dostlarla yemekler yenir ve kutlama yapılır. Hz.İsa’nın doğum tarihi olan 25 Aralık öncesinde 24 penceresi olan advent takvimleri hazırlanır. Bu takvimlerde her pencerenin ardına resimler veya şekerlemeler gizlenir, her gün bir tanesi açılır. Noel mutlu günün karşılanması olarak Hz. İsa’nın doğum tarihi olarak kutlanır.  31 Aralık tarihi ise yeni bir yılı karşılamak ve yeni yıl için güzel bir yıla umut beslemek amacıyla “Yılbaşı Kutlamaları” yapılmaktadır.

  (Hz. İsa’nın doğum tarihi için milyonlarca çam ağacı kesilmektedir. Hırıstiyanlar çam ağacı katliamı, Müslümanlar hayvan katliamı yapıyorlar.)

  Aralık ayı Avusturya’nın tüm şehirlerinde cıvıl cıvıl meydanları, caddeleri rengârenk görünümleriyle ve Noel pazarlarıyla kaplanmış durumda. Aksakallı Noel baba figürleri sokaklarda, alış veriş merkezlerinde çocuklara çeşit çeşit hediyeler dağıtıyor.

  Meydanlara dikilmiş irili ufaklı süslü çam ağaçları, (Viyana Belediyesinin önüne Avusturya’nın en uzun çam ağacı dikiliyor).

  Dikilen ağaçların dallarında çeşit çeşit figürler rengârenk sallanmakta.

  (Anadolu’nun ziyaret ağaçlarına bağlanan bezleri ve ipleri çağrıştırmakta. Tabi bizimkilerin figürleri ışıksız.)

  El sanatları atölyeleri (anahtarcı, matbaacı, bacacı, süpürgeci, vb.), ateşin hafiften körüklenmesiyle kızaran demire şekil veren demirciler ile insan bazen kendini zaman tünelinde hissediyor.

  Kasım’ın 12’sinden 26 Aralık’a kadar devam eden pazarlara neredeyse uğramayan kalmıyor. Daha çok yemek, içecek ve hediyelik eşya satışlarıyla dikkat çeken stantlarla eğlence dünyasına hizmet eden bu geniş pazarlarda insan kalabalığından geçilmiyor. (Bu sene özellikle Macaristan ve Slovenya’dan çok fazla turist vardı.) Buz kesen bir havada hangi sıcak şarap (Glühwein-Punsch) herkesin içini ısıtıyor. Hangi semtin Noel pazarı daha güzel? En lezzetli yiyecekler nerede bulunur? Telaşı da bir başka şenlik havası.

  Günümüz toplumunda insan ilişkileri de eğlence dünyası da paranın etrafında dönmekte. Böyle olunca da Noel pazarlarına gelenler su gibi para harcıyor.

  Noel pazarlarının genel mantığı tüketime yönelik olunca, tüketici toplumun bencilliği bu olsa gerek diye düşündürmekte.

  Nerede bulunuyorsak bulunalım, farklı kültürlerin iç içe geçtiği bir Noel pazarında insan selinin orta yerinde tövbeleri yerle bir eden kutsanmış sıcak şarap yudumlanıp, kestane stantlarında alınan sıcak sıcak kestane yenilmekte.

  Her şeye rağmen sıcak şarap ve rengârenk ışıklar, sevginin ve dostluğun bayrağı altında dalgalanıyor.

  Hava sıcaklığının eksilerde dolaştığı günlerde hiç kimseye aldırış etmeden, kim ne der acaba endişesine kapılmadan umut etmenin cesareti ile gitarı, akordiyonu, davulu, klarneti çalan müzisyenlerin kadınına-erkeğine ne demeli!  Sokak müzisyenlerinin seslendirdiği müzik gösterisi dinleyicilerin ya da oradan geçenlerin yardımlarıyla ısınıyorlar.


  Yorumlar  Yazarın Son Yazıları