• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Viyana‘da Noel pazarları (Weihnachtsmarkt)-2

  Şehirlerin en merkezi, en işlek yerlerine kurulan Noel pazarlarından kötülüğün hüküm sürmediği bir dünya ya varmak mümkün mü?!

  Noel ağacı süsleri,  stantlarda satılan mumlar, hediyelik küçük figürler, oyuncaklar ve el sanatları, punsch-ghülwein ve çikolata Viyana’nın Noel öncesi Advent ve Noel pazarları kasım ayının ortasından itibaren şehrin en güzel alanlarında bayram atmosferi yaratıyor. İçlerinden bazıları yılbaşı günü de açık.

  İşte Viyana’daki Noel ve yılbaşı pazarları…

  Noel pazarlarının en büyüğü Belediye meydanındaki (Rathausplatz) Wiener Christkindlmarkt pazarıdır.  Rathaus önünde 150 satış standı ve çocuklar için el işleri atölyesinin yanında belediye binasının parkında süslenmiş ağaçlar göz kamaştıran desenlerle ışıklar içinde. Rathaus’da bu sene buz pateni alanı geniş bir alana yayılmıştı.

  El sanatları, gelenekler ve Advent müzikleri ise Freyung meydanında eski Viyana’ya ait gösterilerle sergilenmektedir. Stephansplatz da Stephansdom kilisesi önünde stantlar sıcak şaraplar, el sanatları ve hediyelik eşyalar sunuyor. Hofburg kışlık sarayında bu sene Noel pazarı kurulmadı. Avusturya parlementosu tamirata gireceği için 5 yıl süre ile kullanacağı geçici iki yeni binanın inşaatı var.

  Prater parkında dev dönme dolabın meydanında Noel pazarı kuruluyor. Prens Eugen’in barok binasının önünde Belvedere sarayı Noel köyü kuruluyor. Görkemli Karlskirche kilisesinin önünde sanatsal ürünler ve sanat eserleri sergileniyor. Çocuklar da oyun alanlarında eğlenebiliyorlar. Naschmarkt’ta kurulan Noel pazarı Viyana’nın gay ve lezbiyenlerine özel bir Noel pazarıdır.

  Spittelberg ise romantik dar sokaklarıyla ve zengin bir el sanatları ve gastronomi yelpazesiyle kalabalıkları kendine çekiyor. Museum Guerter’de (MQ) sürekli renk değiştiren duvar ışıkları DJ müzikleriyle göz alıcı bir ortam oluşturuyor. Gösterişli Schönbrunn sarayı önündeki Kültür-Noel pazarında Avusturya ve komşu ülkelerden gelen sergi sahipleri; el sanatları, Noel ağacı süsleri ve ilginç hediye fikirleri gösteriyorlar. Yanında da sıcak şarap ve Noel temalı unlu gıdalar sunuyorlar. Yılbaşı öncesinde sarayın önündeki yeni yıl pazarından uğurlarına inanılan figürler alınabiliyor.

  *Berlin de Noel pazarına gerçekleştirilen IŞİD saldırısını kınıyorum. Kindar ve zalim olan ırkçı- dinci saldırıları lanetliyorum. Hakların dil, din, bayrak ayrımı olmaksızın barış içinde bir arada yaşamasını sevgiyle saygıyla kucaklıyorum… 


  Yorumlar  Yazarın Son Yazıları