• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Vücut öldükten sonra ‘canlanan’ genler bulundu
  Vücut öldükten sonra ‘canlanan’ genler bulundu
  28 Haziran 2016 16:52
  Font1 Font2 Font3 Font4
  Bu Haberi Yazdır

  Ölüm gerçekten fiziki varlığın sonu anlamına geliyor mu? Bu soruya dair kısmi bir cevap üreten yeni bir çalışma yapıldı. 

  Ölüm gerçekten fiziki varlığın sonu anlamına geliyor mu? Bu soruya dair kısmi bir cevap üreten yeni bir çalışma yapıldı.

  Bilimfili.com’un ScienceMag dergisinden aktardığı araştırmaya göre, biyolojik ölüm gerçekleştikten sonra yaşam bir açıdan devam ediyor. Hayvanlar öldükten sonra genleri günler sonra bile çalışır (on) durumlarını koruyabiliyor.

  Araştırmacılar bu ölüm-sonrası aktivitesini, bağışlanmış organların daha iyi ve daha uzun süre korunabilmesini sağlayacak biçimde anlamayı ve uygulamalar geliştirebilmeyi hedeflerken, adli tıpta özellikle kesin ölüm zamanının tespiti gibi birçok önemli yan çıkarımın da yapılabileceğini öne sürüyor.

  ABD’deki University of Washington’da mikrobiyolog olan Peter Noble, keşifleri üzerinden çalışmalarının ana temasının, “yaşam hakkında daha detaylı bilgilere ölüm üzerinde çalışarak ulaşabilineceği’ olduğunu belirtiyor. Daha önce bilim insanlarının kadavralarda yaptığı kan ve karaciğer  analizlerinde birkaç genin ölüm sonrası aktivitesine devam ettiğine dair kayıtlar mevcut olsa da, Noble ve ekip arkadaşları sistematik olarak 1000’den fazla genin aktivitesini değerlendirerek ilk parametrik çalışmayı gerçekleştirmiş oldu denebilir.

  Araştırmacılar, kısa süre ölü fare ve zebra balıklarında bu genlerden hangilerinin dokularda işlevlerine devam ettiğini ölçümledi.

  Genlerin birçoğunun, ölümden sonraki ilk 24 saatte aktivitelerini artırırken daha sonraki süreçte durdukları ve off durumuna geçtikleri kaydedildi. Balıklarda ise bazı genlerin 4 gün süre ile açık konumda kalabildikleri belirtildi.

  Bu ölüm-sonrası (postmortem) genleri, bağışıklık sistemini harekete geçirme ve strese karşı işlev görme gibi, acil sağlık durumlarında da son derece yararlı fonksiyonlar gösteriyor. Bunlar dışındaki aktifleşen genler ise biraz beklenmedik işlevlere sahip denebilir. Bunlar, doğumdan sonra ihtiyaç duyulmayan yani aktivitesi duran, embriyonun şeklini belirleyen genler. Bu durum için araştırmacıların öne sürdüğü muhtemel açıklamaya göre, ölüm sonrası hücresel koşullar embriyonunkine benzediği için bu aktivite tekrar ortaya çıkıyor olabilir. Araştırma ekibinin diğer bulgusuna göre, ölüm sonrasında kanseri teşvik eden, kansere yol açan genler daha aktif hale geliyor. Bu sonuç da başlı başına, ölen insanlardan organ alan insanların neden daha yüksek kanser riski taşıdığını açıklayabilir.

   


  Yorumlar  İlgili Haberler