• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Yaktın Bizi Zarrab

  Bu gök kubbe altında artık hiçbir şey askıda kalmıyor artık.

  Eğer dünyaya hükmeden ülkeler arasında adınız geçiyorsa, bazı şeyleri sadece maniple edebiliyorsunuz. Ama sadece bir geciktirme olabilir bu. Baksanıza koca ABD bile WikiLeaks belgelerini saklayabildi mi?

  Biliyorsunuz, 17-25 Aralık yolsuzluk operasyonlarından sonra Türkiye İranlı iş adamı Zarrab’ın AKP bakanlarıyla maceralarıyla yatıp kalktı.Zarrab’ın reytingleri pek yüksekti o zamanlar. Her yerde adı geçiyor ama kimse dokunamıyordu. Şöyle bir dokunur gibi yapıp birkaç ay cezaevinde yatırdılar, “konuşurum ha!” zılgıtını yiyince apar topar çıkarmak zorunda kaldılar elin adamını.

  Henüz 30’una gelmemiş bu adamın bir proje olduğunu bilmem anlatmaya gerek var mı?

  İran’da Ahmedinejad’ın cumhurbaşkanı olduğu dönemde, Ortağı Zencani’yle birlikte İran’a yönelik ambargonun delinmesi için piyasaya sürüldü Zarrab. Milyonlarca dolar altın ticareti, para transferiyle Türkiye’nin cari açığının yüzde 15’ini tek başına kapatmakla gururlanıyordu bir zamanlar…

  İran Ahmedinejad sonrası nükleer kriz hal yoluna koyulup ABD ile köprüleri yeniden kurunca, İran’da Zencani’lerin, Türkiye’de Zarrab’ların devri sona erdi.

  Şimdi Zencani İran’da bir idam mahkûmu…

  Zencani’nin İran’da idama mahkûm edilmesi, Zarrab’ı fena korkutmuş olmalı. Uzun zamandır Türkiye’de kendini güven içinde hissetmediğine dair rivayetler var. Mafyanın eline düşmüş. Çok şey bildiğinden kim vurduya gidebilirmiş. O da almış kokuyu.

  Zarrab’ın masumane bir Miami seyahati sırasında cingöz FBI ajanları tarafından tutuklandığına kimsenin inanası yok elbette. Hatta Dubai’den alınıp ABD’ye götürüldüğüne, bunun anlaşma sonucu gerçekleştiğine dair akla son derece yatkın iddialar var.

  Zarrab konuşursa, çok az bir cezayla kurtulabilecek. ABD yasaları buna itirafçılara büyük indirimler yapıyor çünkü. O da biliyor olmalı bunu. Canı kurtarmak için tacı bırakmak meselesi yani…

  Amerika’da önüne yatacak bakan bulmak zor tabi. Aklına estikçe bakanların evine çikolata kutuları göndermek de…  Şimdi dosyalar bir bir açılacak. Belli, Zarrab bunları zaten göze almış. Ama göze alamayanlar çok.

  İşini uluslararası hukuktan kaynaklanan boyutlarını hukukçular tartışsın ama bu olay bal gibi Türkiye’ye yönelik bir siyasi operasyon… Onun için havuz medyası darbe, diye bas bas bağırıyor. ABD uzun süredir AKP ve Erdoğan’ı gözden çıkardı. Sanırım, şimdi düğmeye basma vaktinin geldiğine karar kılmış.

  Zarrab davası başladığında 17-25 Aralık yolsuzluk operasyonlarında üstü kapatılan akçeli ilişkiler ister istemez dosyaya girecek. Bu, 17-25 Aralık’ın uluslararası davaya dönüşerek yeniden açılması demek. İlk önce yolsuzluk dosyaları nedeniyle Erdoğan’ın daha fazla koruyamayıp istifa etmek istediği bakanlar topun ağzında. Artık oradan nereye giderse…

  Bu davadan sonra Türkiye ABD ilişkileri yeni bir döneme girecek. Türkiye’nin iç siyasi dengelerini alt üst edecek bu… Saray ve AKP iktidarı uluslararası meşruiyetini iyice kaybedecek. Bunun için ellerini çabuk tutarak bir an evvel referandum mu, erken seçim mi, artık nasıl olursa başkanlık sistemine geçip hiç değilse içeriyi tahkim etmek istiyorlar. Şu anki işleyişin hiçbir hukuki dayanağı yok çünkü…

  Türkiye’de siyasi süreç bu davayla birlikte beklenmedik bir hız kazacak. Bu hamur çok su kaldıracak çok.


  Yorumlar  Yazarın Son Yazıları