• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  YALNIZLIK GECENİN TENİNDE OKUNUR

   

   

  Özgürlüğe görkemli kavuşma düşüne inananlar gözü pek bir yiğitliğin öz güveniyle geceye akarlar. Gece de gündüzleri istila eden amaçsız yığınlara inat kutsal amaçlar adına onlara açar bağrını, bölüşür sırlarını.

  Gece ve gündüz çoğu kes karşıt sanılır. Oysa gecenin gündüze aşkı destansı bir muhalefet taşır.  Aykırısı aşkların birbirini besleyen yanları ucuz heveslerde saklı basitliğe ince bir tekziptir.

  Işığın çocukları bu asil aşkın tanığıdırlar. Gecenin dilinden aşkı ıslıkla anlatırlar. Gündüze sığmayan umutlar sabır ırmağında dile dönüşür.

  Gökyüzü ve gece uyumunun muhteşem düetinde özgürlük şarkısı bestelenir. Doğadaki tüm gece yolcuları bu melodiye kendilerini de katarak çoğalırlar.

  Tılsımını yitirmiş duyguları onaran ise gecenin bilgeliğinden süzülen merhemdir. Gecede ayılan yaşamı bilinçle okur. Abartılmış korkuların terapisi gece yalnızlığıdır.

  Hakikatle sınanan dostlukların öz güveni tüm korkuların kâbusudur. Yasak fikirler firari arzuların korunağıdır ve gecede üretilen düşünceler durmaksızın hayal gücüne cesaret taşırlar.

  İnanç ve histeri gecenin koynunda hakikatle çıplak yüzleşirler. Niyet ve duygu okumaları çok şey ifade etmez bu ortamda; kim neyse sadece odur.

  Dayanışmanın gerçek gücü, gecenin derinliklerine yapılan arkadaşlıkta saklıdır. İçgüdüsel adanmışlık hafife alınmaz; acı ve ölüm kadar ağır bir yükümlülük taşır. Burada söylem ve eylem kılıcın keskin yüzü gibidir.

  Geceye saklanan kararsız figürler daha ilk etapta veda eder. Gece kararlılığına çıkarları tutkuları olanlar, gecede barınmazlar; iç tutarlılık başkaldırır onlara.

  Akıl ve duygularını özgür kılanlar takıntı tuzaklarına düşmezler. İhanetin kirli yüzünü gece ile aydınlatanlar, derin dalgalara kapılmazlar.

  Yenilmez bir iç gücün birleşmesinden doğan dostluklara gebedir geceler. Çelikten ağlar örenler zamana tahakküm kuranları silip süpürürler.

  Gece fırtınalı sessizliğin gücünü örgütler ve yalnızlığın temas gücüyle harmanlar tufanı… O an kalbini dinler gece yolcuları… Artık zaman bir deryadır.

  Gece yolcuları dolaysız bir dil kullanırlar. Gündüze hükümran olanlar özgürlüğü soyutluğa hapsederken gecenin ruhunda yürüyenler toplum adına somut olarak özgürlüğü yaşamda dokurlar.

  Oysa gece ideali bir özgürleşme çağrısıdır. Soğuk fanatizm kıskacındaki amaçsız ve anlamsız yaşama ince bir serzeniştir.

  ”İnsan uzaklara özgü bir varlıktır / hep kendinden başka yerdedir.” S.De Beauvoir


  Yorumlar  Yazarın Son Yazıları