• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  YAŞAMIN ANLAMINI BÜYÜTMEK

   

  Çürümeden kaynaklı buhranın “aşındırdığı değerler”kitlelerde melankolik bir saplantı yaratmış ve sanal alışkanlığa dönüşmüş durumdadır kanımca güncel yozlaşmanın cüret ettiği ve kendisini çoğalttığı yerde tam burasıdır.

  Bilinir muhafazakar tutuculuk tarafgir yoz gericilik barındıran yönüyle bir ruh hastalığıdır uyutulmuş bireylere kara mizahı komedi diye yutturma başarısı(!)gösterir.

  Bu hayli gerilimli ülkede demokratik bilincin acı deneyimleri vardır yara bere izine hiç benzemeyen yüzeyden çok içsel-ruhsal sendrom krizleri yaşatır bilince derinden ince ince kıyar yaşama.

  Kara mizahın beyazlatıcı yalan ve yalancıları meşhurdur bu ülkede kitlesel kanışların-aldanışların tarihi ve sürekliliğine akıl sır erdirmek nerdeyse imkansızdır girdapta çırpınma can çekişinin çaresizliğini andırır.

  Sahi olaylar ve olgular karşısında öz algılarımız ne kadar tarafsız ve adil? Ahlakın adaletine ve hakikatine ne kadar yakınız?

  Eleştirel düşünce serbestimizi sınırlandıran analitik-sentetik duygularımızı üreten atmosferi ısmarlayan sahte demokratların tuzağı hançerliyor toplumu can evinden vuruyor bilen anlıyor anlayan susuyor bu çelişkinin kısırdöngüsünde herkes anlamsızlaşıyor.

  Tarafgirlik husumetin bir nevi işbölümüdür ara değerleri yok eden savaş çağının ölüm tamtamıdır böler,ezer,çatıştırır,savurur sağduyuyu bastıran kara fırtına bulutudur.

  Şu husus iyi bellenmeli herkesin doğruları farklı olsa da ortak değerler en büyük birleştirici payda olabilmelidir artık halkların baş belası faşizm ise ortak değerlerin ve farklılıkların tümüne düşmandır.

  Ara değerler üzerinden sağlanacak bir politik-ahlaki uzlaşı ezberleri bozacak büyüklükte faşizme karşı topluma nefes aldırır bir toplumsal koruma kalkanı görevi de üstlenir böylesi bir süreçte ortak çözümler üretmenin sihirli kapılarını sonuna kadar açar yaşama anlam katar büyütür.

  Özgürlüğün ortak mücadele dilini bu birlikteliklerde mutlak yaratmalıyız kitle ruhunun paslı kilidini çözecek eylemsel dilin yaratıcılığı rejim bileşenlerinin zehirleyen dilini susturacaktır.

  Korkuları tabuları deşecek bu üretken onaran dil korkuların esaretinden toplumu özgürlüğün talepkar-cüretkar aşamasına mutlaka taşıyacaktır ve kitleleri kamusal alana çıkaracaktır.

  Kin,nefret,hamaset,husumet rejim tarafından suni olarak üretilen önyargıların çarpık kör tepişmesidir politik ve kültürel çelişkileri derinleştiren tekçi dayatmanın saçtığı zehirli tohumlardır artık körü körüne kanmayalım.

  Rejim özgünlüğünde dinsel(!)siyasi ideoloji güncel yaşam çeşitliliğini tehdit ediyor kara bir mizaha dönüşüyor kendi yanlışına kurban edecek doğrulara kabus yaşatıyor.

  Sessizlik ve tepkisizliğe gelince ölçü yitimi aynılaşma getirdi onurla elde edilenler için ödenen emsalsiz bedeller ortadayken her dönemin dönekleri siyasi liberalizm rüzgarı ve burjuva siyaset tuzağı ile aynı kefeye konuldu bu çok büyük bir kırılma yarattı adalet terazisiyle oynanmıştı bir kere!

  Umutla beklenen dilsizlerin sesi çaresizlerin çaresi aktörler gecikince dublörler fena çuvalladı kara mizah seansları rutinleşti.

  Halkın inisiyatif alıp sel gibi ayağa kalkma zamanıdır ötekileştirilen milyonların ortak mücadele birliği bir avuç haramzade kaos tetikçisini elbette yenecek-kaçırtacak güçtedir ve kalıcı barışı inşa edecek yetenektedir.

  “Şiddetsizlik, tüm tarafların haysiyetini ve herkes için eşitlik ön koşulunu ifade eden bir mücadele biçimidir.”Todd May

   


  Yorumlar



  Yazarın Son Yazıları