• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Yeni dönemin sorumluluğu

  Tam da Kürtler’in Rojava’da – ki orada da müthiş bir yapıcı çaba gerekiyor devrimi savunmanın yanı sıra – ve Irak’ta sıcak savaş şartlarında askeri bir seferberlik halinde olduğu bir dönemde Türkiye Kürdistanı’nda da gerginlik ve çatışmaların baş göstermesi beni çok kaygılandırıyordu.

  Provokasyona açık bir durum hasıl olmuştu yine ve ırkçı ve ulusalcı güruhlar ellerini ovuşturuyor, fırsat buldular mı da ellerini yumruk yapıyorlardı.Hele ki Selahattin Demirtaş’ın cumhurbaşkanlığı seçimlerinde elde ettiği başarı ve HDP’nin Türkiye muhalefetinin tek seçeneği olmaya doğru gidişi statükocuların kolay kolay kabullenebilecekleri gelişmeler değildi. Her ne kadar Kürt Özgürlük Hareketi müzakere masasını deviren taraf olmayacakları konusunda kararlı olduklarını beyan etmiş olsa da, birileri de yine Kürtler’in sabrını sınamaya başlamıştı.Yüreğimize su serpecek güçlü bir ses bekliyordum bir süredir. Çünkü bu defa barışın geleceğine inanmıştım. Tabii ki barış, Kürtler’in arzu ettiği gibi bir onurlu barış öyle dünden bugüne ulaşılabilecek bir hedef değildi ama işte bu yüzden de bu sürecin üzerine titrememiz ve bugünden yarınki barış ortamının toplumsal sisteminin inşasına başlamamız gerekiyordu.

  Güçlü ses Selahattin Erdem’den geldi. Erdem, Yeni Özgür Politika’daki 25 Ağustos tarihli yazısında tam da buna işaret ediyor ve provokatörlere uygun zemin oluşturacak ya da Kürt toplumunda spekülasyonlara yol açacak yıkıcı eylemler konusunda ekonomik davranılmasının gereğinden soz ediyordu. Erdem, böylesi yıkıcı eylemler dönemini aştığımızı belirtiyor ve ‘Demokratik kurtuluş, Özgür Yaşam’ şiarında ifadesini bulan yeni dönemin görev ve sorumluluklarını tanımlıyordu. Selahattin Erdem yazısında inşa ve yapıcılığa vurgu yaparken aslında ‘demokratik özerklik’ için atılan adımların hızlandırılmasını talep ediyordu.
  Evet, Kürt Özgürlük Hareketi, 30 yıldan fazladır bir savaş sürdürürken bir yandan da daha uzun süre sanatı ile, edebiyatı ile, siyaseti ile Türkiye ve Ortadoğu’da yeni ve demokratik bir yaşamın sesi olacağını gösterdi ve bu uyanış sonucunda Kürtler için yeni bir dönem başladı.
  Bu dönemin temel hedefi bence halkın demokratik özerkliğin inşasına daha aktif katılımının sağlanması ve bunun kurumsallaştırılmasıdır.
  Şimdi Kürdistan’da inşa dönemidir.
  Özgür Yaşam’ın bugünden kurulması için çaba sarfetme dönemidir.
  Mücadele büyük ölçüde kazanılmış, şimdi bu kazanımın heyecanı ve motivasyonu ve bizlere ihtiyacı olan halkların sorumluluğu ile demokratik özerkliği inşa etme dönemine geçilmiştir.
  Şimdi yıkma değil yapma, kurma dönemidir.
  Hepimize kolay gelsin.


  Yorumlar  Yazarın Son Yazıları