• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Yerel Seçimler ve Demokratik Özerklik

  Bundan bir kaç yıl önce Özgür Gündem’e ”İstanbul için demokratik özerklik’ başlıklı  bir yazı yazmıştım. Daha sonra “Yerel Yönetimler ve Demokratik Özerklik” konulu bir sempozyumda, Sırrı Süreyya Önder’in yönettiği bir oturumda sempozyum bildirim olarak aynı konuda  bir konuşma yapmıştım. 30yıldır İstanbul’da yaşayan, çocuklarını İstanbul’da okutan, İstanbul’da iş yapan bir Kürt olarak kendimi İstanbullu addettiğimi söylemiş ve Istanbul için de demokratik özerklik talep etmiştim. Bu yazı ve konuşmamda demokratik özerkliğin özerk bölgeler arasındaki ekonomik eşitsizliği artıracağı iddialarına karşı bölgeler arası dayanışmayı önermiş, demokratik özerkliğin siyasi ve kültürel yararlarını vurgulamıştım.

  Seneler sonra Gezi Direnişi esnasında Halkların Demokratik Partisi Eşbaşkanı Sebahat Tuncel de demokratik özerklik talebini İstanbul için de kullandığında gurur duydum.

  Ben demokratik özerkliğin çağımızın yönetim biçimi ve yaşam tarzı olduğuna inanıyorum.  Demokratik özerklik bireyin ve halkların kendini devlet karşısında savunmasıdır. Demokratik özerklik kendi kendini yönetmektir. Demokratik özerklik için ilk adım mahalle birimlerinin merkez karşısında özerkliğidir. BDP’nin mahallelerde oluşturduğu ve kongrelerini yaptığı halk meclisleri demokratik özerkliğin inşasında hayati önemdedir.

  Bugün Rojava’da dünya demokrasi güçlerinin hayranlığını kazanan demokratik özerklik Kürt Siyasal Hareketi’nin Ortadoğu halklarına sunduğu özgürlük ve demokrasi yoludur. Bu kavrama hepimiz sahip çıkmalı ve gerçekleştirmek için çalışmalıyız. Sadece Kürtler değil bütün Türkiye halkları sahip çıkmalıdır. Demokratik Özerklik hem Türkiye’ye hem Ortadoğu’ya barış getirebilir.

  Diğer taraftan demokratik  özerklik, tam da yerel seçimler yaklaşırken önemli bir belediyecilik perspektifi sunmaktadır. Bugün BDP’li belediyelerin kendi kentlerinde inşa ettiği demokratik özerk yapıları HDP Batı’daki seçim çalışmalarında halka anlatmalıdır. Çünkü demokratik özerklik HDP içinde temsil edilen halklara ve sınıflara zulmetmiş ulus devlete karşı da alternatiftir.

  Demokratik Özerkliğin Kürt bölgelerinde pratikleşmesinin şartı ise Kürtler’in buralarda kuracağı özyönetimdir.

  HDP “kendimizi de kentimizi de biz yöneteceğiz” derken özyönetime işaret ediyor, BDP ise seçim sloganı olarak “özyonetimle özgür kimliğe” derken Kürtler’in hedefini vurguluyor.

  Bu yerel seçimler demokratik özerklik açısından da önemlidir. Çalışmalar buna göre yapılmalıdır.


  Yorumlar  Yazarın Son Yazıları