• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  YKS’ye imam hatip ayarı… Din kültürü ‘temel yeterlilik’ sayıldı
  YKS’ye imam hatip ayarı… Din kültürü ‘temel yeterlilik’ sayıldı
  11 Kasım 2017 09:43
  Font1 Font2 Font3 Font4
  Bu Haberi Yazdır

  Yükseköğretim Kurulu (YÖK), imam hatip liselerinin ‘dezavantajlı’ duruma geldiği eleştirilerinin ardından yeni Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nı 3. kez değiştirdi.

  YÖK, Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda (YKS) bir ay içinde üçüncü değişikliğe gitti. Ancak yeni sistemin açıkları bir kez daha tartışmaya açık hale geldi.

  Değişikliğin temelinde İslamcı kanattan gelen “imam hatiplere YKS darbesi” eleştirileri ve imam hatip mezunlarının ikinci plana itilmesi eleştirilerinin yarattığı rahatsızlık yer aldı. Sınav sisteminde başa dönen, yaptığı tek değişiklik, sınavı 4 ay ara yerine 2 güne indiren YÖK’ün bunun ardından sistemde başka bir değişiklik planlamadığı belirtildi.

  Sistem, imam hatip lehine 3. kez değişti

  YKS’de din kültürü sorularının azaltılması ve sınavın ilk oturumunda temel Türkçe ve matematik dışında soru sorulmayacak olması nedeniyle imam hatiplerin dezavantajlı konuma geleceğine ilişkin   tepkilerin yükselmesinin ardından sınavda yeni düzenleme istendi.

  Yeni sistemden rahatsız olan STK’ler ile YÖK yönetimi arasındaki toplantının ardından yeni düzenlemelerin bir hafta içinde tamamlanması da dikkat çekti. YÖK de yaptığı açıklamada “kamuoyu ve ilgili paydaşlar tarafından yapılan çeşitli görüşlerin ve iletilen taleplerin her biri kurulumuzca değerlendirilmiş olup, gündeme getirilen görüş ve talepler” denilerek değişiklikte dış etmenleri işaret etti.

  YÖK, “yapılan müzakere ve analizler neticesinde” değişiklikleri yaptığını belirterek, Erdoğan’ın talimatının ardından herhangi bir altyapı çalışması olmadan değiştirilen sistemin “tedrici geçiş” yani yavaş yavaş dönüşüm yaşandığını savundu. Aynı ay içinde sistemi 3 kez değiştiren YÖK, yapılanları ise öğrencilerin, ailelerin ve kamuoyunun kaygılarını azaltıcı ve giderici yönde olduğunu belirtti.

   

  Tartışmalar bitmiyor

  YÖK’ün yeni sistemde din kültürü sorularını “Temel Yeterlilik Sınavı” adındaki ilk oturuma alması da tartışma yarattı. Bu kapsamda din dersi almayan öğrencilere alternatif soru hazırlanıp hazırlanmayacağı ise YÖK’ün ‘acele’ değişikliğinde yer almadı.


  Yorumlar  İlgili Haberler