• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  YÜREĞİN SESİYLE KONUŞMAK

  Değersizleşen değerler mezarlığında insani olan her iç sesi, metalik bir duygusuzluk tonunda içimizi acıtan buyurgan bir ses bastırır. Bir türlü nefes aldırmaz insanın kendi olmasına ondandır. İnsanla insan arasındaki ses başkalaşıma uğrar. İletişim duygudan yalıtılır, sesler metal soyutlukta soğutulurlar. Tıpkı ölümün yaşamı yutması gibi tanımsız bir iletişim girdabında debeleniriz.

  Lakin kendi özgürlüğe dair düşüncelerini sese dönüştürenler dünyayı güzelleştirirler. Bu cesur tutum vicdan ile yeni bir iletişim arayışında olanlar için ufuk açıcı bir ortak payda çağrısı da içerir.

  Kendinde susturulan milyonların sesine dönüşme gücünü bulanlar, zengin deneyimler ortaya koyarak bilinçli uyanışların ortak zeminini kararlıca yaratabilirler.

  Ötekileştirilenlerin yaşayan ortak bir bellek oluşturmaları durumunda toplumların özgürlük tarihi yeniden yazılacaktır ve egemen seçkinler eliyle kısırlaştırılan toplumsal bellek verimli bir canlılığa kavuşacaktır.

  Kindarlıkta iç benzeşme yaşayanların ayıltılması, yüreğiyle toplumu duyumsayanların acil görevlerinden biridir. Oysa birbirimize karşı beslediğimiz husumetin kaynağını sorguladığımızda karşımıza çıkacak olan tek şey, güç mücadelesi verenler adına eleştirel apolitik yargıçlık figüranlığıdır.

  Kronikleşen sorunlarının çözümü için ezberleri bozan yeni ve özgür bilgi üretemeyen toplumlar kaostan kolay kolay kurtulamazlar.

  Kamusal alan daraltıldıkça topluma içe kapanma ve umutsuzluk yayma bir veba gibi sarmalar yaşamı. Böylesi zamanlarda yürekle duyan ve konuşan öncüler beklenir.

  Yaratıcı düşünmeyi alışkanlık haline getirenler, toplumsal birliğin oluşması için benliğini ortaya koymaktan çekinmezler. Eylemsel uzlaşmaya dayalı çıkışların yürüyeceği yol aydınlıktır.

  Artık karşılıklı ön yargılarla kirletilen hafızanın demokratik bir bilinç öncülüğünde kendini temizlemesi ve bunu yaparken kapsayıcı yeni bir melez dille herkesle konuşması gerekiyor.

  Toplumun kabul ve ret ölçülerini demokratik zihniyet belirlerse anlam kazanır ve kendini sürekli demokratik dönüşümlere açık tutar.

  Yürekle duymak ve bunu düşünce sorumluluğuyla eyleme geçirmek önemli bir meziyettir. Kendinden başlayarak kamusal insanın irade olma mücadelesine soyunmak, soylu bir erdemdir.

  “Kendi sözlerinden sorumlu etik özneleri olmayan bir toplum, yurttaşları olmayan bir toplumdur.” Paul Ricoeur.

   


  Yorumlar  Yazarın Son Yazıları