• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Zirve öncesi Putin’den Esad hamlesi
  Zirve öncesi Putin’den Esad hamlesi
  21 Kasım 2017 11:35
  Font1 Font2 Font3 Font4
  Bu Haberi Yazdır

  AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin yarın Soçi’de gerçekleştireceği 3’lü zirve öncesi Putin, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’la Soçi’de görüştü. Görüşmede Suriye’deki siyasi süreç ele alındı. Kremlin’den iki liderin gerçekleştirdiği görüşme ile iligili bir açıklama yayınlandı.

   

   Kremlin’den yapılan açıklamaya göre, görüşmede Putin, Esad’ı İslamcı militanlara karşı verdiği başarılı mücadeleden dolayı tebrik etti. Esad da “Rusya siyasi uzlaşının teşvikini mümkün kıldı” ifadelerini kullandı.

  sputniknews.com’da  yer alan haberde, Rusya’da televizyonlarda yayınlanan görüşme görüntülerine göre Putin Esad’a ayrıca, Suriyelilerin çok zor deneyimler yaşadığını fakat aşamalı olarak sona yaklaşıldığını yani terörist grupların kaçınılmaz yenilgisinin yakın olduğunu söyledi.

   

  Rusya’nın Suriye’de hava operasyonları düzenlediği iki yıl içerisinde ülkede hem savaş alanında hem de siyasal bakımdan büyük başarı elde edildiğini belirten Esad, “Suriye’nin pek çok bölgesi teröristlerden alındı, buraları önceden terk etmek zorunda kalan Suriyeliler evlerine geri dönebildi” diye devam etti.

  putin esad 2

   

  Esad: Barış ve çözüm isteyen herkesle çalışmaya hazırız

  Öte yandan her iki lider de Suriye’de odağın artık askeri operasyonlardan siyasal çözüm arayışlarına doğru kaydığını kaydetti.  Putin ayrıca, Suriye’deki siyasal çözüm sürecinin son aşamalarına BM’nin aktif olarak katılmasını beklediklerini belirtti. Buna karşılık, dış oyuncuların Suriye’deki siyasal müdahale etmemesinin sağlanması konusunda Rusya’nın desteğine güvendiklerini belirten Esad, barış ve çözüm isteyen herkesle çalışmaya hazır olduğunu da vurguladı.

  Putin ayrıca, Astana görüşmeleri sayesinde Suriye’de gerilimi azaltma bölgeleri oluşturulmasının, muhaliflerle ilk kez gerçek anlamda diyalog kurulmasına olanak verdiğini de söyledi.

  Putin şunları da ekledi: “Terörizmin tamamen yenilgiye uğratılmasına elbette zaman var. Fakat bizim Suriye’deki terörle mücadeledeki ortak çalışmalarımıza gelirsek, bu askeri operasyon gerçekten sonlanma aşamasında.”

   

  Rusya’nın askeri operasyonlarının Suriye’nin bağımsızlığı ile egemenliğini korumasına yardımcı olduğunu kaydeden Esad ise şöyle devam etti: “Rus ordusunun oynadığı rol ve amaca ulaşmak için verdiği kayıpları özellikle anmak isterim. Rusya’nın ülkemizi kurtarmak için ortaya koyduğu çabalar için minnettarız. Bunu unutmayacağız.”

   

  Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov ise Esad’ın ziyaretinin dört saat sürdüğünü söyledi. Putin görüşme sırasında Esad’ı, Rusya Savunma Bakanlığı ve Hava Kuvvetleri yöneticileriyle de tanıştırdı.

   

  Putin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin katılımıyla yarın Soçi’de düzenlenecek toplantıda taraflar Suriye’deki gelişmeleri ve bölgedeki son durumu ele alacak.

   

   


  Yorumlar  İlgili Haberler